Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Железова: Радиото е моят живот

Людмила Железова
Снимка: Ани Петрова

Водещата на коментарното предаване "Нещо повече" Людмила Железова е назначена в БНР през 1997 година. Преди това е работила в Театър 199 като помощник-режисьор. Висшето ѝ образование е специалност история.

„Назначена съм от 97-ма година, но радиото стана моя любов 1993 година и тогава трябваше много дълго да стажуваме, да носим ленти. 1997-а година се явих на един конкурс и тогава започнах официално да работя само в радиото. Преди това работих в радиото и театъра. Всъщност аз така попаднах в радиото, работейки в Театър 199 аз имах достъп до всички актьори.“

„Винаги съм имала отношение към изкуството“, споделя Людмила Железова в рубриката "От другата страна на радиото" на предаването "Хоризонт за вас", която представя радио "портрети" на работещи в програма "Хоризонт".

Първите интервюта на Людмила Железова в БНР са с актьори за предаването „Нощен Хоризонт“.

Работила е като учител две години в 150 ОУ "Цар Симеон" в София. „Исках да науча децата да обичат историята, защото история първи, втори час - те спяха в часовете“.

„Радиото е моята сбъдната мечта“, разказа Людмила Железова. За първи път посещава сградата на БНР в детските си години, когато е пяла в детски хор в Бургас.

„Имахме невероятно обаятелен човек за диригент. Казваше се Милка Стоева. Имах щастието да излизам с нея на сцена, с целия хор, защото правихме един мюзикъл "Въртележката" по текст на Самюел Марша, музика на Петър Ступел. Аз имах възможност първи, втори, трети, четвърти клас да ходя по различни сцени. В БНТ записаха спектакъла и дойдохме в БНР“.

„Като в един храм се почувствах и си помечтах на входа на радиото - Боже, ако някога порасна, много искам да дойда да работя тук“.

Людмила Железова е работила и като редактор на предаването „Един ден на...“ по БНТ в продължение на пет години.

„Аз вървях до едни хора и виждах целия им ден. Всъщност се снимаше три дни и ти ставаш близък с тези хора и после се монтира. Огромно удоволствие за мен, защото като на шега направих около 60-70 филмчета и тези хора и досега са ми приятели“.

Днес се чувства в нова роля като водеща на предаването „Нещо повече“ от пет години.

„Ти не знаеш какво ще се случи в деня и не знаеш кой ще ти бъде гост… Въобще не знаеш сутринта с кого ще разговаряш в 16 часа и затова за мен е интересно, любопитно. Много е адреналиново и така напряга, но пък чувстваш някакво удовлетворение.“ 

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29