Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Порумбачанов: Много неща не ми харесват в образованието в училище

Петър Порумбачанов
Снимка: uchi.bg

Национална конференция за провеждане на образованието в домашна среда ще се проведе в понеделник, на нея деца и родители ще споделят опит при провеждането на образованието на учениците в домашни условия.

„По-интересно е, че за пръв път от 14 години ще имаме честта да чуем домашните ученици, вече пораснали домашни ученици, някои от тях са бивши домашни ученици, които заемат съществена част от лекторската програма на тазгодишната конференция. Ще чуем осем общо домашни ученици, двама от тях или трима вече бивши. Това е може би най-интересното и ще бъде със сигурност доста насърчително и полезно за конференцията“, каза в интервю за "Хоризонт" Петър Порумбачанов - председател на УС на Асоциация за домашно образование

По данни на министерството на образованието около 1500 деца са избрали да се обучават дистанционно, учат в домашна среда и се явяват на изпити. Петър Порумбачанов е баща на четири деца, които не са посещавали училище и се образоват в домашна среда.

„Нямаше такава възможност всъщност, когато ние започнахме да образоваме преди 20 години децата си, но така или иначе открихме през годините превъзходни пътища за образование, във времето, в което живеем това не е никак трудно.“

Как оправдават отсъствието на децата от училище пред институциите?

„Казваме им да не ходи във вашето училище. Значи идентифицирането на училището с държавното училище е съвсем неправилно. Мисля, че обществото започна да го разбира и че както и това, че има много образователни алтернативи. Ако искаме образованието да се развива, да има плурализъм и най-вече конкуренция в този сектор, то трябва да се обърне внимание и да се подкрепят хората, които наистина отговорно са взели решение за образоване на своите деца. Естествено там, където е нужно цитираме законодателството, чрез което юридическият отдел на Асоциацията ясно показва на чиновниците, че всъщност е съвсем законно родителите да вземат решение за начина и мястото, в което ще образоват своите деца", допълни Петър Порумбачанов. 

Защо родителите, основали Асоциация за домашно образование не одобряват обучението в училищата.

"Има много неща, които не ми харесват. Всъщност аз съм и професионалист от гледна точка на това, че съм педагог. Никога не съм харесвал самата методология в образователната система, поради простия факт, че тя е застинала във века на парния локомотив, когато говорим за реактивни двигатели. Урочно-класната система не се променя в никакъв положителен план и начин и тя не може, защото е измислена и приложена в едно друго време с една конкретна цел. Целите се променят и именно факта, че не се дава възможност за интеграция на новите постижения в науката, както и да се търси различно мнение от установеното в учебниците винаги е било силно притеснително от академична гледна точка", коментира Петър Порумбачанов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49