Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Порумбачанов: Много неща не ми харесват в образованието в училище

Петър Порумбачанов
Снимка: uchi.bg

Национална конференция за провеждане на образованието в домашна среда ще се проведе в понеделник, на нея деца и родители ще споделят опит при провеждането на образованието на учениците в домашни условия.

„По-интересно е, че за пръв път от 14 години ще имаме честта да чуем домашните ученици, вече пораснали домашни ученици, някои от тях са бивши домашни ученици, които заемат съществена част от лекторската програма на тазгодишната конференция. Ще чуем осем общо домашни ученици, двама от тях или трима вече бивши. Това е може би най-интересното и ще бъде със сигурност доста насърчително и полезно за конференцията“, каза в интервю за "Хоризонт" Петър Порумбачанов - председател на УС на Асоциация за домашно образование

По данни на министерството на образованието около 1500 деца са избрали да се обучават дистанционно, учат в домашна среда и се явяват на изпити. Петър Порумбачанов е баща на четири деца, които не са посещавали училище и се образоват в домашна среда.

„Нямаше такава възможност всъщност, когато ние започнахме да образоваме преди 20 години децата си, но така или иначе открихме през годините превъзходни пътища за образование, във времето, в което живеем това не е никак трудно.“

Как оправдават отсъствието на децата от училище пред институциите?

„Казваме им да не ходи във вашето училище. Значи идентифицирането на училището с държавното училище е съвсем неправилно. Мисля, че обществото започна да го разбира и че както и това, че има много образователни алтернативи. Ако искаме образованието да се развива, да има плурализъм и най-вече конкуренция в този сектор, то трябва да се обърне внимание и да се подкрепят хората, които наистина отговорно са взели решение за образоване на своите деца. Естествено там, където е нужно цитираме законодателството, чрез което юридическият отдел на Асоциацията ясно показва на чиновниците, че всъщност е съвсем законно родителите да вземат решение за начина и мястото, в което ще образоват своите деца", допълни Петър Порумбачанов. 

Защо родителите, основали Асоциация за домашно образование не одобряват обучението в училищата.

"Има много неща, които не ми харесват. Всъщност аз съм и професионалист от гледна точка на това, че съм педагог. Никога не съм харесвал самата методология в образователната система, поради простия факт, че тя е застинала във века на парния локомотив, когато говорим за реактивни двигатели. Урочно-класната система не се променя в никакъв положителен план и начин и тя не може, защото е измислена и приложена в едно друго време с една конкретна цел. Целите се променят и именно факта, че не се дава възможност за интеграция на новите постижения в науката, както и да се търси различно мнение от установеното в учебниците винаги е било силно притеснително от академична гледна точка", коментира Петър Порумбачанов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34