Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постановката „Животът е сън“ - ходът на махалото между доброто и злото

Актьорският екип на "Животът е сън"
Снимка: Лора Търколева

Тази вечер от 19 часа в театър "Азарян" ще бъде представена постановката „Животът е сън“ на Педро Калдерон де ла Барка, испански драматург, поет и писател от Златния век, често сравняван с Лопе де Вега и Шекспир. Пиесата е образец на бароковия театър и вълнува артистите от няколко века насам. 

У нас „Животът е сън“ e поставяна от различни режисьори, последната й интерпретация е на Дина Маркова. Заедно с Боян Арсов са младото дуо от Театър „ЗОНГ“, прочело текста като антиутопична хорър приказка. Така си заслужиха две награди ИКАР - за режисьорски дебют и за главна мъжка роля.

В мутирала, радиоактивна реалност се ражда Сехизмундо - принц, превърнат от родния си баща - полския крал - в заключен и изоставен затворник. Причината: при раждането му кралят е предупреден, че на бял свят ще се появи самото въплъщение на злото. Престолонаследникът живее в изолация до момента, в който се появят претенденти за короната. Тогава Сехизмундо излиза от мрачната си кула и заедно с останалите опитва да разбере дали предсказанията са истина и къде е границата между съня и реалността. За да разкажат историята, Боян и Дина привличат в екипа Вяра Коларова, Константин Икономов, Ралица Петрова, Павел Емилов, Венцислав Сариев, Калоян Катинчаров и Ирина Първанова. Днес те отново са под светлините на прожекторите, защото откриват сезона в Театър „Азарян“ в Националния дворец на културата. 

Според Ралица Петрова ИКАР-ите на Боян Арсов и Дина Маркова не са променили чувството за отговорност, с което са подхождали и преди към постановката. "С една и съща енергия присъстваме винаги и се събираме винаги с това желание да репетираме и да играем", разказва Ралица Петрова пред "Хоризонт". "Станахме по-близки, може би, това се промени", допълва Павел Емилов за предаването "Преди всички". 

Напрежение имало, когато трябвало да се сглоби графикът за репетиции. Причината: разнородната група от актьори - някои студенти, други по-опитни, трети - дори ученици. Наградите пък направили представлението по-популярно, макар че и преди залите били пълни, твърдят от екипа. ИКАР-ът не тежи, а окрилява, смята и Вяра Коларова. На нея е поверена ролята на Басилио, на краля, който затваря собственото си дете в кула за дълги години, обричайки го на самота. В какво намира сили, за да изпълни сценичната си задача?

"Животът ме окрилява за тези сценични задачи. Всичко, което е около нас. Абсурдите, които се случват ежедневно, несправедливостите, несъвместимостите, трудността да общуваме. Това е болка, това е така дарба и проклятие", изтъква Ралица Петрова.

Хората над разказвачите са поверили ролята на Астолфо на Венцислав Сариев. "Аз съм Московският принц, който се бори за трона, идва при своя вуйчо, среща Сехизмундо, който реално трона му принадлежи и започва битката", въвежда ни в сюжета Венцислав Сариев.

"Аз съм дясната ръка на Астолфо, но с огромно удоволствие играя всеки път, просто защото това е един от първите ми опити в театъра и за мен всеки ден нещо ново се случва, всеки ден научавам нещо ново. Едно постоянно обогатяване е това. Досега не съм имал възможност да наблюдавам процеса от толкова близо. Тази първа роля ми беше изключително интересна, независимо дали съм чудовище, човек или не", споделя Калоян Катинчаров.

Всички персонажи и преживяванията им се завъртат около образа на принц Сехизмундо, който търси отговорите на много въпроси. Кое кое е героите и зрителите търсят в условията на пестелив декор за сметка на неистовата игра, както вече бе определено изпълнението на актьорите от критици. 

Преди около 400 години Калдерон де ла Барка е разполагал с всички технически възможности да постави пиесата, тъй като го направил не къде да е, а в кралския дворцов театър на Испания. 

Как е изградена визуалната среда на днешния независим спектакъл далеч от блясъка чуйте в звуковия файл.  

Повече чуйте в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54