Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекар припомня вкуса на детството в издадена благотворително автобиография

Всяка семейна история заслужава да се носи през времето, казва Мария Георгиева

Мария Георгиева
Снимка: Радостина Билярска

Д-р Мария Георгиева е лекар хематолог. На 13 септември тя ще представи премиерно книгата си "Горчиви гроздови зърна" в салона на кино "Влайкова" в София. Книгата е романизирана автобиография на нейното детство в родния Белоградчик. 

Мария Георгиева издава книгата с благотворителна цел. Дарява приходите си от нея на Даниел Маринов от Враца. След нелеп инцидент 21-годишното момче остава с тежко увреждане на гръбнака. Той претърпява злополука, докато работи на морето в аквапарк - след нелеп инцидент на водна пързалка той се оказва със счупен шиен прешлен и прекъснат гръбначен мозък, което води до пълно обездвижване на четирите крайника.

"Идеята за книгата възникна преди около две години, докато аз пътувах. Едно от многото ми пътувания между София и Белоградчик, моя роден град. Автобусът минава през сърцето на Северозапада, буквално, през изключително запустели села. И така, наблюдавайки през прозореца на автобуса гледките навън, това спонтанно предизвика у мен детските ми спомени за това невероятно детство, което съм прекарала в моя роден град, ваканциите на село и така тръгна идеята - като разказ, след това всеки един разказ инспирира следващ разказ и така се появи книгата", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Мария Георгиева.

Всички герои и житейски ситуации в книгата са реални

"Ако има известни неточности, които може би ще забележат хора, които са от нашия край, познават голяма част от героите, те се дължат на избледняване на паметта. Това, което аз наистина искам да бъде избегнато, е забравата с книгата. Искам всеки един,  четейки книгата, проектирайки собствените си детски спомени върху моите и така много емоционално преживявайки я, да знае първо откъде е тръгнал. Въобще всяка една семейна история точно като моята заслужава да се носи във времето, заслужава да се предава от поколение на поколение. Книгата е посветена на децата ми, с поръката да помнят умишлено", сподели Мария Георгиева.

Навсякъде в книгата се споменава лозата пред лятната кухня. "Противоречието, което се съдържа в името на книгата (всъщност така е озаглавена една от главите в книгата), е като синоним на противоречието в много от житейските ситуации, в които попада човек и затова "Горчиви гроздови зърна". Редуване на сладки, горчиви мигове в човешкия живот", обясни д-р Георгиева.

Човек не бива да забравя откъде е тръгнал, смята тя.

Романтиката на Северозапада може да заличи помръкналата му аура

"Северозападна България през последните години има една мрачна слава, една леко отблъскваща аура. Всъщност на мен много ми се иска чрез тази романтична светлина, в която съм представила моите детски спомени въобще Северозападна България, селцата в Северозападна България през 80-те, някак си да предизвикат любопитството на хората", разказа още пред "Хоризонт" Мария Георгиева.

Д-р Мария Георгиева се е запознала с  Даниел Маринов от Враца през март, когато той е попаднал при нея като пациент. 

"Това беше самото излъчване на Дани като човек - не просто липсата на депресия, не просто липсата на негативно излъчване от него. Напротив: той има едно вътрешно сияние като човек. Всеки, който се запознае с него, той го усеща това вътрешно сияние. Една изключително силна връзка с живота. Знаете ли, той ни дава един невероятен житейски урок. Когато се запознах с него, аз разбрах, че всъщност притежавам страшно много със здравето, което имам, с това, че мога сутрин да стана от леглото, да прегърна децата си, да отида на работа, да се разходя, да спортувам. Нещо, което, за съжаление, не е възможно за хора като Дани. Не само човешката трагедия. Това, че той е на 21 години и е прикован към инвалидната количка. Семейството на Дани се състои само от неговата майка, баща му е починал преди инцидента. Майка му се грижи за него, тя не работи и става дума за един много сериозен финансов дефицит в семейството."

Повече за книгата и дарението чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Врачански ученици ще пишат на глаголица в работилница в регионалната библиотека

Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..

публикувано на 15.05.25 в 06:55
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00