Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Стефанов: Стратегическият проблем е разделението на „фили“ и „фоби“

Боян Стефанов от Младежкия консервативен клуб
Снимка: Таня Величкова, БНР

Разделението на „фили“ и „фоби“ е стратегическият проблем, заяви пред БНР Боян Стефанов, председател на Младежкия консервативен клуб. Той е категоричен, че в българското общество съществува такова разделение от десетилетия.

„Задържането или пускането под гаранция на Николай Малинов, викането на разпит на Юрий Борисов е по-скоро връх на някакъв айсберг. Аз не ги съдя и не мога да соча с пръст тези двама господа. Независимо от тяхната невинност или вина, съм убеден, че в България има немалка група граждани, които къде по емоция, къде водени от някакво релативизиране на отношенията България - Запада, България - Русия, къде може би от материален интерес – видимо е, че в България има русофилски сегмент, но тази русофилия не е просто повърхностна и добронамерена привързаност към Русия, а е склонност в по-мекия случай руският интерес да се разглежда като неразривно свързан с българския, до по-крайната му форма - с пренебрегване на българския интерес в полза на руския. Ако има такъм симптом в България, то това наистина е опасно“, коментира Стефанов.

За него изказвания като тези на руските политици са крайно неприемливи.  

Изострянето на тона между София и Москва става на фона на предстоящото през октомври посещение в Москва на министър Екатерина Захариева, подчерта в предаването „Преди всички“ кореспондентът на БНР в руската столица Ангел Григоров.

Според Боян Стефанов ако тази визита се състои, то тя няма да е лека.

„България ще бъде в такава роля, в каквато до голяма степен сама се постави. Ние трябва да направим всичко възможно да не бъдем тази пешка или пионка в ръцете на един или друг“, каза той.

За реакцията на посолството на САЩ по разследването за шпионаж

По повод изявлението на посолството на САЩ в България, че са запознати „с разследването на българските правоприлагащи органи по предполагаем случай на шпионаж“ и че „САЩ изцяло подкрепят усилията на България да защити суверенитета си от злонамерено влияние“, Боян Стефанов каза:

„Американската дипломация по някакъв начин морално оправдава тези разследвания и обвинения. От гледна точка на българския интерес е абсолютно излишно САЩ да го правят, защото това е български вътрешен въпрос. Това, което американците са направили, не ни е от особена полза. Може би единствено показва някакво сплотяване на лагера, в който сме. България трябва да отстоява, че това е въпрос на нейна суверенна територия и който тя ще разреши“.

Стефанов изказа мнение още, че реакцията на външния ни министър за руската изложба е била адекватна.

Обобщението на Ангел Григоров за реакциите в Москва след шпионския скандал и коментара на Боян Стефанов може да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51