Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бог“ на Уди Алън и „Богът на касапницата“ на Ясмина Реза на Есенния театрален салон в Сливен

Днес започва 14-ото издание на Есенен театрален салон - Сливен 2019. До 8-и октомври под покрива на Сливенския драматичен театър „Стефан Киров“ ще дефилират шест нашумели заглавия от националния театрален афиш - от „Бог“ на Уди Алън до „Богът на касапницата“ на Ясмина Реза. Представленията са поставяни на сцените на театрите в Сливен и Благоевград, на Младежкия и Народния театър, на Театър 199 и Театралната работилница „Сфумато“.

Директорът на театъра Радост Костова обяви, че Есенният театрален салон ще бъде открит с премиерата на представлението „Бог“ на Сливенския театър.

"Традиция е сливенският театър да открива Есенния театрален салон със своя премиера - в случая заглавието е „Бог“ от Уди Алън, режисьор Веселин Петров, сценография и костюми Михаела Добрева, композитор Георги Атанасов. Участва почти целият състав на сливенския театър. Надявам се на любопитство от страна на театралната публика на Сливен към Уди Алън и към едно такова заглавие. Уди Алън не е много често поставян, особено в България. За това пожелавам късмет на нашия спектакъл и дано той има дълъг живот." 

"Бог“ от Уди Алън е първи опит на голяма сцена за режисьора Веселин Петров, който разкрива, че това е "пиеса в пиесата".

"Персонажите в пиесата „Бог“ - те са създадени от Уди Алън, но в същото време той задава въпроса дали ние, хората, или зрителите в залата не сме написани от някой друг. Аз реално сблъсквам двете идеи: че всъщност човек е господар на собствената си воля. И това беше главната ми цел - да противопоставя тези две идеи една срещу друга. Пиесата е изключително забавна и има доста сериозно като обем количество чувство за хумор, по някакъв начин да действа като панацея срещу тези въпроси, за да не забиваме прекалено много във философията", подчерта режисьорът.  

„На 18-ти септември продължаваме с „Приятно ми е, Ива“ на Театър 199. Моноспектакъл на Ива Тодорова. Следващият спектакъл е „Самотни персонажи“ на театрална работилница „Сфумато,“ постановка Васил Дуев. На 2 октомври гостува „Портретът на Дориан Грей “, постановка Стайко Мурджев, на Благоевградския театър, с  участието на Калин Врачански. На 4 октомври гостува „Иванов“ на Чехов. Това е Младежки театър, постановка Стефан Мавродиев, участва и любимецът на сливенските театрали проф. д-р Ивайло Христов. Завършваме театралния салон с „Богът на касапницата“ на Народен театър „Иван Вазов,“ постановка на Антон Угринов, участват Радена Вълканова, Александра Василева, Владо Карамазов и Юли Вергов. Това е, което предлагаме на сливенската публика", допълни Радост Костова и изтъкна, че селекцията на заглавията дава възможност  за досег със "свеж, красив театрален въздух". 

"Просто се опитваме да предоставим, да подсигурим на сливенската публика заглавия, които или в този сезон или в предходни сезони са се превърнали в емблематични, за да се върне удоволствието от качествен и добър театър. Това е важно, за да може да съществува театърът", коментира театралният директор.

Още за предстоящия театрален маратон в Сливен слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16