Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи откриха продължение на пещерата Морджа в Турция

Теодор Кисимов
Снимка: Теодор Кисимов

Трима български пещерняци участваха това лято в голяма международна експедиция в пропастта Морджа, в Турция. Пещерата е на път да стане най-дълбоката в югоизточната ни съседка. Предполага се, че участниците в експедицията са стигнали до минус 1240 метра, като се има предвид, че над 1000 метра се считат за сериозно постижение. Входът на Морджа е на 2140 м над морското равнище.

Това разказва русенецът Теодор Кисимов*, който е един от най-опитните ни пещерняци. Той, Диляна Христова от София и младата надежда, 16-годишният Георги Беров, също от столицата, прекараха последната седмица на август под земята.


Участвали са общо 40 души от Полша, Ливан, Турция и САЩ, като българите се включиха в четвъртата, последна седмица, за да внесат обрат. Преди това турският екип достига до точка, която счита за дъно на пропастта, но Теодор успява да намери продължение. И тъй като това е неочаквано, въжетата, с които разполагат, стигат до въпросните минус 1240 метра. Така по-нататъшното проучване на Морджа остава за догодина.

Участници в „Морджа 2019“

В момента най-дълбоката пропаст в Турция, а и в Азия, изобщо, е намиращата се наблизо ЕГМА, -1429 м, в чието проучване Теодор, заедно с други българи, участва още през 2004 г.

Колкото до 16-годишния Георги, то той успява да се справи “повече от добре” и по нищо не е отстъпвал на големите участници в експедицията.

Интервю с Теодор Кисимов чуйте в звуковия файл.

Теодор Кисимов

Визитка

Теодор Кисимов е роден през 1974 г. Пещерняк и алпинист от 1991 г. Спасител в пещери и пропасти - от 1999 г. Инструктор по спелеология и катерене - от 2002 г.

Единственият българин, преминал границата от -1000 м в 8 различни пещери, в това число първата (два пъти) и втората по дълбочина в света.

Участвал в много експедиции за изследване на пещери в Турция, Абхазия, Сърбия, Косово, Албания, Украйна и др. В България прави множество прониквания в пещери и нови открития в тях. Най-значими - в пропастите в Русе, система 9-11 в Пирин, Колкина дупка, Янтра. Участвал в много спасителни акции в пещери у нас и в чужбина. Организатор и призьор на редица състезания по пещерно приложни дисциплини.

Първото си слизане на дълбочина над 1000 метра осъществява през 2004 г., когато достига минус 1200 метра в пещерата Чехи 2 (-1533 м), в Словения. Същата година поставя национален рекорд за най-дълбоко спускане с влизането си в ЕГМА (в Турция) - най-дълбоката пропаст в Азия, достигнати са 1429 м дълбочина. През 2005 г. прекарва 18 дни под земята и поставя нов национален рекорд - по време на експедиция в най-дълбоката пещера в света, Крубер-Вороня, в Абхазия. Тогава Теодор достига дъното й, на 2080 м дълбочина. В следващите години българинът запизва редица постижения:

- 2008 г. скоростно проникване (18 часа) до дъното и обратно на пропастта Гуфр Берже (-1122 м) Франция;

- 2008 г. - търсене и изследване на пещери на височина 3000 м в планината Аладалар Турция;

- 2008-2009 г. - експедиция в легендарната пропаст Снежная (-1753 м) Абхазия, втора по дълбочина в света, но най-трудна към настоящия момент. Нови открития на дъното след повече от 25 години. 26 дни под земята;

- 2013 г. - експедиция във втората по дълбочина турска пропаст Кузгун (-1400 м) и достигане до дъното й;

- 2013 г. - втора експедиция в най-дълбоката пропаст в света Крубер-Вороня и достигане до крайния сифон в пещерата, разположен на дълбочина 2145 м. По пътя надолу преминава с гмуркане на 3 сифона. Нов национален рекорд. В рамките на същата експедиция- достигане до дъното на пропастта Гернихова бездна -1100 м;

- 2014 г. - инструктор в първия курс за пещерни спасители в Иран.

- 2016 г. - експедиция в първата в света възходяща пещера - пропастта Пънаргюзю (+720 м);

- 2018 г. - експедиция в нова пропаст (Морджа), в Турция. Нови открития, които променят дълбочината на пропастта от около 600 м до 918 м.

На входа на Крубер-Вороня



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00