Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Илка Бирова: За деца се пише достъпно, забавно и необикновено

Преподавателката представя книгата си „7 приказки за всеки ден“

Илка Бирова
Снимка: Славена Илиева

Илка Бирова е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доцент в Катедрата по руски език и доктор по педагогика. Занимава се с методика на чуждоезиковото обучение и с проблеми на превода. Превеждала е художествена и научна литература от руски и английски език. Написала е книгите „През моите очи“ и „Камъчета от една мозайка“.
     

Днес тя представя първата си детска книга - „7 приказки за всеки ден“, публикувана през лятото. „Това е една детска книга, в която има по една кратичка, забавна и поучителна приказка за всеки ден от седмицата“, казва авторката пред „Хоризонт“.

Снимка: БНР

Илка Бирова вижда книгата като полезна както за четене у дома, така и в работата по български език в детската градина и началните класове в училище. „Тя е забавна, без да назидава. Децата сами трябва да открият зрънцето човечност и добрина, което носи всяка от приказките.“

Книжката „7 приказки за всеки ден“ е адресирана към деца на възраст от 4 до 8 години. Както в книгите за възрастни, така и в тези за деца трябва да имаш какво да кажеш на своите читатели, да бъдеш искрен и интересен, вярва Илка Бирова.

„И да пишеш за важните неща, без да поучаваш. Много ми харесва мисълта на Джани Родари, че да пишеш за деца е както за възрастни, само че по-добре. Трудното в писането за деца е точно това да говориш за важни неща просто, достъпно, забавно и необикновено.“

Илка Бирова (д) в разговор със Славена Илиева

Илка Бирова подчерта колко е важно децата да четат на български език и да познават красотата и богатството на родния език. „След всяка приказка има задачка за доразказване, което развива детското въображение и реч, и творчество.“

След всяка от приказките Илка Бирова е поместила по един афоризъм.

„Всяко дете иска да стане голям и силен човек, но не е важно само да пораснеш, а да станеш наистина голям. Какво значи да бъдеш голям и силен? Голям си, когато правиш нещо добро за другите, макар и да си малък на години. Силен си, ако защитаваш по-слабите от теб. За това се разказва в приказката за великана и тревичките.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52