Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за баса Николай Гяуров и диригента Асен Найденов

Николай Гяуров като Филип Втори
Снимка: В. Балевска

На 12 септември се навършиха 120 години от рождението на големия български диригент Асен Найденов, а на 13 септември - 90 години от рождението на световноизвестния бас Николай Гяуров. И за двамата велики български музиканти може да се говори с часове, но вместо това Ви предлагаме подробности за тяхна съвместна изява в знакова за кариерата и на двамата опера - "Дон Карлос" от Верди.

Асен Найденов поставя заглавието за първи път в България през 1936 г.  в Софийската опера - режисьор е Драган Кърджиев, а в състава, ангажиран за спектакъла, са най-големите наши певци от първата половина на ХХ век: Михаил Попов, Катя Спиридонова, Констанца Кирова, Събчо Събев, Христо Бръмбаров, Тодор Мазаров. В продължение на повече от 20 години Асен Найденов винаги е на пулта в Софийската опера, когато се представя “Дон Карлос“. В началото на 60-те години Найденов е поканен да дирижира няколко сезона в бившия СССР - през 1963 г. той поставя "Дон Карлос“ и със състава на Болшой театър. Постановката се играе в огромната зала на Двореца на конгресите в Кремъл и е посветена на 150-годишнината от рождението на Джузепе Верди. Спектакълът е грандиозен и е оценен като събитие в музикалния живот на страната. 

В  следващите години, завърнал се в България, Асен Найденов дирижира и новата постановка на Софийската опера на „Дон Карлос“, в която гостуват големи наши и чужди певци. Самият той дирижира творбата в много страни по света. Но днес ще се спрем на спектакъла, състоял се на 24 май 1980 г., с който бе отбелязан 50-годишният юбилей на Николай Гяуров. Участва самият Гяуров в ролята на Филип Втори, Мирела Френи като Елизабет, Пенка Дилова е принцеса Еболи, Никола Василев - Маркиз Поза, Дон Карлос е Михаил Мартинов, а Великият Инквизитор - Николай Стоилов. Много слушатели вероятно ще си спомнят този звезден миг на нашата оперна сцена.

Крал Филип Втори е една от коронните роли на Николай Гяуров. Дебютът му в нея е през 1960 г. в Софийската опера, а според някои източници е дирижирал Асен Найденов. Само след 3 години, през 1963-а, Гяуров вече е търсен за тази партия - той я пее във Виенската държавна опера, в Парижката национална опера, в Ковънт Гардън - Лондон, във Верона и в Миланската Скала (след първата му изява като Великият инквизитор там). През 1965 г. Николай Гяуров пее с огромен успех в „Дон Карлос“ в Болшой театър под диригентството на Асен Найденов. Триумфалният път на певеца в тази трудна роля продължава в Рим, Хамбург, Варшава, на Залцбургския музикален фестивал под диригентството на Херберт фон Караян, в Мюнхен, в Метрополитън опера - Ню Йорк - целият свят се възхищава на българския певец.

Чуйте в звуковия файл откъс от знаменития спектакъл на „Дон Карлос“ в Софийската опера от 1980 г., съхраняван в Златния фонд на БНР – арията на Филип Втори, изпълнена от Николай Гяуров и Оркестъра на Софийската опера под палката на Асен Найденов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35