Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Черно-бели спомени с комедията "Любимец 13"


Идеята за филма е на популярния през 50-те години спортен коментатор Любен Попов, който става съавтор на сценария, заедно с режисьора Владимир Янчев, за когото „Любимец 13“ е дебют в киното. Снимките са направени във Варна и София, като футболните сцени са от Стадион „Васил Левски“. В заснемането им участват играчи от софийските футболни отбори „Спартак“ и „Родни криле“ с консултант по футбола Георги Пачаджиев.

В тази „комедия от грешки“ се съпоставят характерите на двама съвсем различни, макар и братя-близнаци. От една страна е акуратният, успяващ и надежден Радослав Гълъбов, който е най-добрият нападател на футболния отбор на град Варна, докато неговият брат Радосвет няма постоянна професия, но пък е страстен картоиграч, затънал в дългове. Радослав играе в местен футболен отбор. На плажа се запознава с Елена – в ролята – Гинка Станчева, красиво момиче от София, и се влюбва в нея.

Докато Радослав заминава за София, за да търси Елена, Радосвет се представя за футболиста Гълъбов и приема предложението за голяма заплата от ведомствения отбор на софийското предприятие ДП „Витоша“, чийто директор Строгов (Пенчо Петров) е голям футболен запалянко. Следва поредица от комични случки, докато служителите на „Витоша“ Гого (Георги Карев) и Пеци (Петко Карлуковски) се опитват да попречат на Рашо Чуков (Енчо Тагаров) и Гочо Полянски (Георги Парцалев) да привлекат Гълъбов в своите отбори в Русе и Пловдив.

Този забавен филм се създава във време, когато партийните идеолози започват все повече да се замислят върху въпроса, какви отличителни качества трябва да имат обикновените хора при социализма. И второ, филмът символизира важните отговори на този въпрос: че гражданинът на социализма трябва да бъде честен, надежден, дисциплиниран, лоялен, верен, любвеобилен, спортуващ, очарователен и готов за саможертва.

В същото време мързеливците, некадърниците, негодниците, грубияните и лъжците не са добре приети, не намират работа и обществено признание, да не говорим за любов.

Апостол Карамитев е роден на 17 октомври 1923 година в Бургас и умира през 1973 г. по време на снимките на филма "Сватбите на Йоан Асен", в който изпълнява ролята на Йоан Асен II. Завършва Италианското училище в родния си крайморски град. Образованието си продължава в НАТФИЗ (ВИТИЗ) в класа на проф. Боян Дановски, а професионалният му път започва в театралната школа на Стефан Сърчаджиев. След като се дипломира през 1951 г., още същата година дебютира на големия екран с филма "Утро над родината". В периода 1966-1967 г. специализира режисура в Москва, Санкт Петербург, Прага и Варшава. От 1969 г. е преподавател по актьорско майсторство, доцент на театралната академия. През 1971 г. Карамитев дублира всички образи - мъжки и женски - в английския сериал "Сага за Форсайтови", който се излъчва по Българската национална телевизия. Актьорът участва в общо 19 филма, сред които остават "Любимец 13", "Специалист по всичко", "Бялата стая", "Под игото", "Хайдушка клетва", "Рицар без броня", "Малки тайни", "Един снимачен ден" и "Двама под небето". На театралната сцената също оставя незабравими роли. Пиесата "Ромео и Жулиета" го среща не само на сцена, но и в живота с неговата любима - актрисата Маргарита Дупаринова, с която се женят през 1948 г., и двете им деца Маргарита и Момчил. Обявеният през 1969 г. за "народен артист" Карамитев е носител и на редица други отличия като Димитровска награда за филма "Наша земя" (1953), на орден "Кирил и Методий" – I степен (1954) и на ордена "Народна република България" – I степен.

Създаденият през 1953 година Общински драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград вече повече от 40 години носи името на актьора. През 2014 г. там е открит паметник на патрона му, дело на скулптора Петър Панчев. А всяка година на рождената дата на Апостол Карамитев се връчват Националните награди за актьорско майсторство "Любимец 13".

Къщата във Варна, в която е снимана култовата комедия "Любимец 13", се намира в Приморския парк, на петдесетина метра от морето и Делфинариума. Кокетната сграда е строена през 1926 г. за лятна семейна вила на софийската собственичка Йовка Палавеева, която е прототипът на Ирина от “Тютюн”. Вилата влиза и в романа на Димитър Димов. Архитект на проекта е Стефан Венедикт Попов, твърдят познавачи на строителната история във Варна. Разполага с 3 спални, вестибюл, кухня, кът за отдих, 2 санитарни помещения, 2 тераси и веранда. След 9 септември Палавееви са обявени за врагове на народа, а вилата им е национализирана. Тя се е ползвала от съветското консулство, като в началото в нея са били разквартирувани войници, а по-късно става почивна база. Оттогава обаче остава като „вилата на съветското консулство“. Мебелите са били изнесени за обзавеждането на обществени учреждения. След 10 ноември наследниците на старите собственици отново са си върнали имота, който е обновен и наново обзаведен. Днес къщата се предлага за настаняване на туристи.

Композиторът Петър Ступел създава песента „Замълчи, замълчи” по думи на поета Веселин Ханчев. Изпълнението е на Мими Николова и Симфоничния оркестър на Българското радио с диригент Васил Стефанов. Певицата Мими Николова, която миналата година навърши 80,  е откритие на  Петър Ступел.За нея  е написана песента....




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27
Николай Русев под Burzum 9a

Екстремните спортове 4 - 9 ноември 2024

Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..

публикувано на 10.11.24 в 10:20