Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

33 хиляди пациенти загиват годишно в ЕС от тежки инфекции

Доцент Росица Вачева-Добревска
Снимка: Ани Петрова

Статистиките в световен мащаб показват, че инфекциите, свързани с медицинското обслужване, известни още като нозокомиални или вътреболнични инфекции, представляват сериозен медицински и икономически проблем, който продължава да компрометира болничното заведение и при най-развитите държави. Превенцията на тези инфекции е от особено значение за поддържането на ниска заболеваемост и смъртност от инфекции, свързани с медицинското обслужване.

„Превенцията и контролът на инфекциите, свързани с медицинското обслужване в нашата страна, е регулиран с национален медицински стандарт за превенция и контрол на вътреболнични инфекции, одобрен и публикуван 2013 г. Това е един съвременен вариант. Документът е изработен на базата на европейски и световни документи, документи на Европейския център по контрол на болестите, на Световната здравна организация (СЗО) и в него са заложени изисквания и всички компоненти на системата на превенция и контрол на инфекциите“, каза доцент Росица Вачева-Добревска - председател на Българската асоциация за превенция и контрол на инфекциите „Булнозо“. Тя е завеждащ лабораторията „Микробиология и вирусология“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоана-ИСУЛ“ в София.

Тази година „Булнозо“ координира и подпомага участието на българските болници в глобалното проучване на СЗО с документ за самооценка на болничната система за превенция и контрол на инфекциите.

„По данни на Европейски център по контрол на болестите около 33 хиляди пациенти загиват годишно в ЕС по причина на тежки инфекции, причинени от резистентни бактерии. Всяка година близо 4 милиона пациенти придобиват инфекции в болниците. Тази смъртност, която посочихме, е директна последица от инфекциите. Оценено е,  че товарът на тези инфекции - здравен и икономически, е сравним с този причинен от грип, туберкулоза и СПИН взети заедно“, допълни доцент Вачева-Добревска.

Предотвратими са 36% от инфекциите

„Оценката в световен мащаб е, че около 36% от тези инфекции са предотвратими и нашите усилия са насочени към тях. Най-уязвими са пациентите, които са по някакъв повод с увредена имунна защита, пациенти в клиники по интензивна терапия, хирургични клиники, неонатология, онкология, хематология, урология. Един много важен така елемент е хигиената на ръцете, като под хигиена на ръцете имам предвид дезинфекция на ръцете на медицинския персонал с алкохолен дезинфектант. Това е простичък елемент, но най-важен в спирането на предаване на резистентни патогени от един пациент на друг“, каза доцент Росица Вачева-Добревска.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20