Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата в БНР, „Турски поток“ и пускането на убиеца Полфрийман - акценти от седмицата

Снимка: Ани Петрова, БНР

След прокуратурата и Съвета за електронни медии, парламентът също се заема с кризата в Българското национално радио (БНР), свързана с безпрецедентното прекъсване на ефирното излъчване на програма „Хоризонт“ и временното сваляне от ефир на репортера Силвия Великова. Депутатите от БСП и ГЕРБ поискаха създаването на анкетна комисия за кризата в радиото. Проверка в БНР ще бъде направена и от Сметната палата по настояване на министър-председателят Бойко Борисов, който поиска пълна ревизия на управлението на обществената медия.

И докато генералният директор на радиото Светослав Костов обяснява спирането на ефирното излъчване на националната програма с голям технически проблем, то прокурорската проверка, разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров, установи друго.

„Не се е налагало, каквото и да е извършване на вътрешна профилактика. Имало е пълна неограничена реална техническа възможност за излъчване“, каза Цацаров.

Националното радио може да получи глоба до 100 хиляди лева, заради петчасовото прекъсване на излъчването на програма „Хоризонт“. Причината е проверка на Комисията за регулиране на съобщенията, която е установила, че не са били налице основания за прекъсване на програмата. Следващото заседание на СЕМ ще бъде в петък. На него ще бъдат разгледани допълнителни факти и обстоятелства около случая.

С руска подкрепа и саудитски пари започна изграждането на нашата част от „Турския поток“. През седмицата държавната „Булгартрансгаз“ подписа споразумение със саудитски консорциум за над милиард евро. Газопроводът ще свързва турско-българската и българо-сръбската граница като се планира да е готов за по-малко от две години. По него ще се транзитира  руски природен газ през Сърбия и Унгария, до Австрия. Заложено е България да печели от транзитни такси, коментира премиерът Бойко Борисов:

Държавата обяви война на киберпрестъпността! Атаките срещу държавната администрация са ежедневни, но до момента никой не е успял да нанесе удар, подобен на този срещу приходната агенция. За бързи, но добре обмислени законодателни промени - настояват главният прокурор Сотир Цацаров и бизнесът, в лицето на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. За да се справи държавата с кибертероризма са необходими по-строги санкции, а едно от предложенията е хакерите да влизат в затвора за 15 години.

Едва няколко дни след като роднини и близки на жертви на тежки престъпления излязоха на протест с призив за справедливи присъди и доживотен затвор за насилници, Софийският апелативен съд уважи молбата на австралиеца Джок Полфрийман за предсрочно условно освобождаване. Убиецът на студента по право Андрей Монов напусна Централния софийски затвор шест години и половина по-рано. Австралиецът беше под стража от 2007 г. и трябваше да излежи 20-годишна присъда. Решението за предсрочно освобождаване е мотивирано въз основа на затворническото му досие, според което той се е поправил - в затвора е научил български език и е завършил задочно висше образование.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06