Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на "Младост" 1 искат да спре процедура за строителство в района

Снимка: mediapool.bg

Жители на столичния квартал "Младост 1" протестират срещу подготвено застрояване на многоетажен блок в района на пазара. Недоволството е заради вече заградената площ, попадаща в частен имот.

"В началото на годината разбрахме, че има инвестиционен проект за хотел и жилищна сграда, прилежаща към него и нова улица, но направихме протести, два, три и решението за това тук да има УПИ за улицата и за строежите беше отменено, но ние знаем, че това в момента по никакъв начин не ни защитава, защото това решение може да бъде обжалвано от собствениците и съответно моментално отново мястото да бъде предназначено за строеж и отново инвестиционните решения да влязат в сила и съответно да се издаде виза, разрешение за строеж и тогава ще бъде много по-трудно да спрем цялата процедура", каза Цветелина Хаджибонева от гражданската инициатива "Заедно за "Младост".

Проблем има и с намиращата се в непосредствена близост бизнес сграда, собственост на друг инвеститор, който според недоволните граждани е изготвил проект за жилищна сграда и настоява за промяна на плана за регулация. Ако това се случи новата сграда ще засегне част от сега действащия пазар в квартала.

"Съвсем от скоро, буквално от днес разбрахме за инвестиционното намерение и желание на собственика на имота, така нареченият "пазар 1" да се преструктурира от двуетажна постройка в 8 до 10-етажна сграда, което означава, че абсолютно всички сергии и съответно целия пазар, който в момента от дясно на булевард "Сахаров" ще бъдат унищожени и буквално няколко квартала вече ще трябва да се преориентират и да пазаруват от съвсем различно място", коментира Владимир Христов.

Направена е подписка земята да се използва за зелена площ

Васил Котов, управител на фирма и собственик на имота с бизнес сградата, коментира пред "Хоризонт", че няма да строи на въпросното място:

"Процедурата цели урегулиране на имота, така че проблемът с регулацията да не се решава в съда. Устройственият план от 2009-а година ощетява бизнес сграда, намираща се на мястото. Част от нея не съществува".

Войслав Тодоров, общински съветник в Столичния общински съвет от партия "Нормална държава", обясни на какъв етап е процедурата:

"В последствие трябва да се разгледа и от районния експертен съвет. Този съвет в район "Младост" дава някои забележки, така че процедурата продължава. Все още няма взето решение окончателно, така че успяхме да разберем за действащата, развиващата се ситуация достатъчно навреме, така че да може да се реагира и моето лично желание е цялата тази процедура да стане максимално публична и да се разгледа и на обществено обсъждане, каквото всъщност е изискването, когато се правят такива реконструкции, такива изменения на подробните устройствени планове, касаещи жилищни комплекси, какъвто е този случай".

Силвия Христова, председател на Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика в СОС от групата на партия ГЕРБ, коментира в предаването "Хоризонт до обед", че е внесено искане за допускане на изработването на подробен устройствен план от собственика на терена, който попада на територията на пазара.

Не е разрешено допускане от главния архитект

"Още преди няколко месеца, когато е подадено това заявление, е изпратено писмо за становище до район "Младост". Становище по отношение на така внесеното мотивирано предложение. Така че такова до момента не е допускано и нямаме никакъв отговор от район "Младост", каза Силвия Христова.

Ще има обществено обсъждане 

"За територията на район "Младост" сме направили регистър на абсолютно всички проблемни казуси", допълни Силвия Христова.

Главният архитект на район "Младост" Стефан Стефанов обясни, че на 7-и август е внесено искане за становище за допускане на изменение на регулацията и застрояване на съответния имот.

Отговор е даден на 16-и септември със забележки от архитекта на район "Младост"

"На първо място несъответствие между чертежа и обяснителна записка, понеже се касае за алея, която е описана в записката, но не е отразена в самия чертеж. Става дума и за това, че засяга регулационен план на метрото в част вход и изход", каза архитект Стефан Стефанов.

Другите забележки

"Начинът, по който се предвижда новата улична регулация, попада върху трасето на велоалеята, която ще имаме. Освен това имаше нецелесъобразно премахване на паркоместа, което означава доста голям проблем. Да се премахнат паркоместа, за да може да се оформи по друг начин парцелът. И най-вече предлагаме мотивираното предложение да се съгласува с Метрополитен. Като цяло само мога да кажа в качеството на главен архитект, че наистина е притеснителна възможността, тази възможност в бъдеще нашия пазар, той е един от на-големите пазари в "Младост", който имаме, един ден той да изчезне, защото чух, че инвеститорът е заявил, че няма да строи, но имайки предвид, че тук става дума и за застрояване и ако това бъде допуснато като процедура, да ние ще направим, разбира се, обществените обсъждания, които имаме по закон, но има ли възможност и ние одобрим ли го като застрояване, повярвайте ми, в следващия момент инвеститорът, един ден просто, ще входира един проект и тази сграда ще бъде реализирана". 

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК обръща специално внимание на България с цел намаляване на употребата на антибиотици

България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската..

публикувано на 18.11.24 в 03:09
Ученици от Природо-математическата гимназия във Велико Търново

Автомобилният състезател Илия Царски говори с ученици за войната по пътищата

Автомобилният състезател Илия Царски призова за толерантност на пътя като една от мерките за овладяване на войната по пътищата. Пилотът е неговият екип се включиха в кампанията на Министерството на образованието "Аз ще бъда разумен шофьор" . Илия Царски се срещна тази седмица с учениците от Природо-математическата гимназия във Велико..

публикувано на 17.11.24 в 19:30
Бойко Рашков

Бойко Рашков: Изборните нарушения са масови и неизчерпаеми. КС го чака огромна работа

Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на вътрешните работи, бивш директор на Националната следствена служба, сега депутат от ПП-ДБ. Рашков оглавяваше и Бюрото за контрол на СРС. Като уточни, че е чел всички жалби до Конституционния съд,..

публикувано на 16.11.24 в 14:11
Теодор Папазов, Любка Александрова и Яна Маринова

Различните не са различни, те са част от нашето общество, имат нашите мечти

"Моментът е сега за не една мечта" - така са нарекли своята кампания за 2025 година "Соник Старт", организация, фокусирана в областта на социалното предприемачество, консултирането, предоставянето на услуги и подкрепа.  Инициативите стартират от град Левски и ще се реализират в 14 града с участието на деца от социалните услуги на..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Валентина Христова и дъщеря ѝ Бояна

Валентина Христова: Достъпната среда е необходима не само за хора с увреждания, но и за възрастни и родители с колички

Достъпността на средата засяга не само хората с увреждания, тя е важна за възрастните хора и за родители с малки деца с колички. Проблемът за осигуряване на достъпна среда не са парите. Да, важни са, но по-важно е изпълнението на елементите , които осигуряват достъпната среда. Това коментира в интервю пред БНР Валентина Христова,..

публикувано на 15.11.24 в 14:41

Живот без вода: Хората се питат как ще карат зимата

" Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам , като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим ".  Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино,..

публикувано на 15.11.24 в 14:17
Илюстрация: Георги Цветков

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..

публикувано на 15.11.24 в 09:36