Липсата на политически опит на екипа на украинския президент Володимир Зеленски тепърва ще води до още проблеми във вътрешен и международен план, прогнозира анализаторът от Киев Михайло Прудник.
В интервю за предаването "Събота150" той коментира стенограмата на разговора между Зеленски и американския президент Тръмп, която предизвика политическа буря в Съединените щати. За Киев скандалът не е чак толкова голям, смята Михайло Прудник, но допълва, че там също се задават доста въпроси по този повод.
"Президентът Зеленски неведнъж заяви, че никой не му е оказвал натиск и той не е против публикуването на стенограмата, но смята, че понякога разговорите на държавните лидери не би трябвало да са публични. Той мислеше, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще публикува само американската част на юлския им разговор. Защото в украинската част има интересни реплики. Например, Зеленски критикува европейските страни, конкретно Германия и Франция, за недостатъчната финансова помощ. После се наложи да обяснява, че разговорът с Тръмп се е провел в труден период на отслабване на европейските санкции срещу Русия, конкретно - връщането й в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. От Брюксел веднага напомниха общата сума на помощта за Украйна - 15 милиарда евро, като отделни страни са предоставяли допълнителна финансова подкрепа."
След като стана ясно какво точно са си говорили лидерите от Вашингтон и Киев, мнозина се запитаха, ако така се поддържат приятелски отношения, как ли би звучал разговор на украинския президент с руския държавен глава, например.
Зеленски, в типичния си стил се опита да парира атаките и каза, че никой не може да му оказва натиск освен 6-годишният му син. Има ли все пак натиск и откъде е най-силен той:
"Мисля, че има натиск и той е от всички страни. И това се дължи на много фактори. Първо, Зеленски и екипът му са млади и неопитни политици. Именно липсата на дипломатически опит е предпоставка за това в чужбина да се стремят да се възползват, като се опитват да принудят Зеленски да играе по техните правила. Разговорът с Тръмп е типичен пример. Въпреки че и двамата казват, че няма никакъв натиск, от стенограмата става ясно, че Тръмп убедително моли и даже казва, че настоява за разследване на Байдън. Възможно е по този начин със Зеленски да разговарят и лидерите на Франция, Германия, Русия... Защото ние не знаем за какво си е говорил по телефона Зеленски с Макрон, с Меркел, с Путин. Администрацията на украинския президент не е многословна, както и самият президент. Само знаем, че се водят разговори.
Не бива да се пренебрегва и натискът на украинския избирател, който изисква от Зеленски незабавни действия. Той победи именно върху тази вълна. И сега не може да забави темпото. За съжаление това може да доведе до неминуеми грешки и геополитически провали."
Зеленски спечели президентските избори през април, а после партията му "Слуга на народа" постигна и убедителна победа на парламентарните избори.
Привържениците на Зеленски в Украйна смятат, че се справя много добре като президент и то именно защото не е професионален политик. Подчертават, че се радва на завиден рейтинг. Мнението на Михайло Прудник:
"Рейтингът на Зеленски засега остава висок. Причината е доста успешната работа на парламента и приемането на много закони, според тукашната формулировка това се случва в "турборежим". Има, разбира се, доста допълнителни обстоятелства. Повечето закони са приети набързо, без дълбок анализ и обсъждане. Не трябва да се забравя, че на такава огромна подкрепа в началото се радваше и предишният президент Петро Порошенко. Зеленски дойде на власт с помощта на популистки обещания - високи заплати за учителите, намаляване на данъците, подобряване на инвестиционния климат. И болшинството чака от него точно това.
Сигурно е, че рейтингът на Зеленски рано или късно ще започне да пада. Вече има доста недоволни от политиката му, най-вече малкият и среден бизнес. Вместо помощ от държавата предприемачите получават допълнителни проверки и глоби. Освен това виждаме липса на комуникация с пресата, съчетана с приемането на непопулярни закони. Така че със сигурност още в близките месеци броят на недоволните ще расте и рейтингът на Зеленски неизбежно ще пада."
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..