Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив приема ученици за новата учебна година


Модерна академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив се подготвя за 9-ата си учебна година. Учениците от 8 до 12 клас, които желаят да се включат в програмите, могат да направят това до 10 октомври. Обучението е извънкласно и напълно безплатно, като младежите могат да се насочат към няколко направления  -  „Модерни методи на мислене и общуване”, „Модерна музика”, „Екранни изкуства”,  „Визуални изкуства на ХХ век” и  „Графичен дизайн”. Интерес предизвикват още програмите „Творческо писане”, „Практики на съвременната философия”, а също - "PR и реклама в областта на изкуствата".

Община Пловдив ежегодно заделя средства от бюджета си  за реализацията на проекта. Той е на организацията „Сдружение пловдивски творци“, която също участва във финансирането. 

Обучението в Модерна академия на изкуствата „Синдикат“, през която за изминалите 8 години са преминали над 1 700 момчета и момичета,  е интерактивно - с много видеоматериал, уъркшопове, практически занимания, тренинги и игри.

"Материалът, който се взима като познание, като теория и практика, допълва училищния материал, а не го прави паралелно и другото, което се случва, поне това, което ние се опитваме да правим в нашите часове, учениците да работят много в група, т.е. това, което липсва в училище поради невъзможност заради време и обемен материал да се случи, а именно да се работи в група, да се дискутира, да се разговаря на различните теми, ние се опитваме да го постигнем", каза за БНР Анета Русковска, председател на организацията „Сдружение пловдивски творци".

Запълва се образователна ниша с лекции за извънкласна дейност.

"Разбира се това не е нищо ново, ние не откриваме топлата вода и в момента във всички училища има извънкласни дейности, особено в основните училища. Това е успоредно образование по различни интересни програми, другото, което е специфично е, че самите програми са направени специално за академията. Да кажем в програма "Визуални изкуства на 20-и век" влизат неща, които дори в Академията в София, Художествената академия, не се изучават", допълни Анета Русковска.

Мартина Стефанова e в 12 клас в Езикова гимназия "Иван Вазов" и две поредни години е участвала в програмите на академията. Запалил я брат й , а тя от своя страна привлякла и приятели.

"Първият ми курс беше най-добрият. Може би защото тогава бях най-несигурна и нещо в мен се отприщи. Научих много нови начини да работя в група, понеже това винаги ми е било проблем. Намерих начини да свързвам едно знание с друго, аналитично с асоциативни връзки. Запознах се с много нови хора на моята възраст и по-големи. Основната разлика е, че в училище, учителите влизат, защото това е тяхната професията. Казват си материала и напускат, после ни дават тест, проверяват какво сме научили и ни наказват, ако не сме го научили. Докато тук няма нищо общо. Отиваш с желание на всяка лекция, всеки път е различно, всеки път е по-разчупено от предния път и в края на всяка лекция нямаш търпение да дойде следващата", коментира Мартина Стефанова.

Всъщност едно от хубавите неща е, че посещаващите Академията се чувстват съмишленици, стават приятели, а Модерна академия на изкуствата "Синдикат" поддържа връзка и със завършилите. След като приключи кандидатстването, на 10 октомври ще се сформират и групите. Откриването на учебната година е на 20 октомври.

Повече можете да чуете в звукови файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01