На 3 октомври се навършиха 20 години, откакто ни напусна една от звездите на оперетата - Божана Продева. Тя имаше прекрасен глас, красиво лице и фигура за сцената, ярък актьорски талант, който ѝ позволи да изпълнява роли в много широк диапазон: Адела и Принц Орловски от „Прилепът“, Булота от „Рицарят Синята брада“, Силва от „Царицата на чардаша“, Хана Главари от „Веселата вдовица“, Хубавата Елена от едноименната оперета, Лиза от „Страната на усмивките“ и оyе много други. Беше винаги запомняща се с характерното си сценично поведение.
Въпреки че пътят ѝ в музиката започва като оперна певица - тя е ученичка на прочутия наш вокален педагог проф. Христо Бръмбаров и специализира в Болшой театър, даже дебютира на неговата сцена като Лиза от „Дама Пика“, Виолета от „Травиата“, Микаела от „Кармен“, при завръщането си в България вместо към операта, тя се насочва към оперетата и става солистка на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. Там остава до края на кариерата си - като любимка на публиката и на своите колеги. Гостува в оперетни спектакли в много страни в Европа, между които Франция, Австрия, Унгария, Русия, Полша. Избират я да участва в юбилейния концерт на ЮНЕСКО в Париж.
Наред с това, че получава високо признание като оперетна артистка, Божана Продева се изявява и като камерна певица. Благодарение на високата си музикална култура и певчески възможности тя изнася много камерни концерти като голяма част от тях посвещава на българската музика. Някои композитори специално създават песните си за нея. Отначало тя работи с големия музикант Петър Щабеков, което още повече допринася за майсторството ѝ като камерен изпълнител. В репертоара ѝ са песни от Бетовен, Шуберт, Шуман, Рихард Щраус, Стравински, Прокофиев.
Божана Продева работи и като педагог - тя споделя богатия си опит и знания с младите, начинаещи артисти, не пести сили и знания.
Изпълнения на Божана Продева се съхраняват във фонда на БНР. Чуйте рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в звуковия файл.
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..