Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Тодор Булев: Общинско предприятие може да се грижи за историческите сгради

Все по-малко ще се строят нови сгради и все повече ще се поддържат и обновяват построените

Архитект Тодор Булев
Снимка: Ани Петрова

Отпадъците от строителството и от нашата цивилизация след рециклиране могат да се използват в ново качество и да се включат в изглаждането на архитектурната среда. Това каза пред „Хоризонт“ председателят на Съюза на архитектите проф. Тодор Булев. В световния ден на архитектурата той даде пример как в Япония строят олимпийски стадиони изцяло с рециклирани материали.

„Това е тенденция, която ще се запази. И ние, особено в по-развитите страни, към които ние се стремим да се присъединим, все по-малко ще строим нови сгради, а във все по-голяма степен ще се занимаваме с адаптиране и обогатяване, регенериране.“

Общинско предприятие може да се грижи за историческите сгради

Отнасяме се нехайно към поддържането на сградния фонд, смята специалистът. Той припомни, че поддръжката на сградния фонд от 20-те и 30-те години на миналия век е затруднена заради многото собственици, които са се разпилели в чужбина. Булев определи като добра стъпка програмата на Столичната община за грижа за тези сгради.

„В момента е много труден проблемът със самите ремонтни работи на историческите сгради. Има нужда от специализирани кадри. Така че следващата крачка е да се мисли за едно специализирано общинско предприятие, което да се занимава именно с исторически обекти.“

За подобно общинско предприятие ще има много работа, смята проф. Тодор Булев.

Социалната среда до голяма степен определя творчеството на архитектите, подчерта още архитектът. „Архитектурата е едно социално изкуство, затова тя винаги е свързана с тези хора, които поръчват нещата и с условията в обществото. Това е особено характерно за по-сложните архитектурни обекти, каквито са градските ансамбли, селищата като цяло.“

Грамотността на възложителите определя градската среда

„Архитектът, за разлика от творците в по-свободните професии – живопис, музика, е особено тясно свързан със социалната и икономическа среда, така че ролята на хората, които поръчват, на институциите, които поръчват – държавата, общините, е огромна. И ние си пожелаваме винаги да имаме работа с грамотни, културни поръчители и възложители, тъй като именно от тяхната култура в немалка степен зависи и това, което ние ще направим“, коментира проф. Тодор Булев.

Въздействието на архитектурата и на градската среда е многопланово, като започнем с екологията на човешкия организъм и физиологията – замърсяването на въздуха, възможността да се движиш без да паднеш и да се подхлъзнеш, казва още арх. Булев.

„Но на по-високите етажи на въздействието на средата вече става дума за духовни измерения, духовни ценности, естетически послания. И, разбира се, човек, който е израснал в една зле поддържана среда, в среда, която не възпитава естетически качества, той трудно може да надрасне това ниво, което средата му предлага. В този смисъл отговорността на всички ни, които участваме в създаването на нашите градове, е много голяма.“

Днес и утре у нас гостува японският архитект Кенго Кума, едно от емблематичните имена в съвременната архитектура, с огромно влияние върху развитието на модерния дизайн на сградите. 

Цялото интервю с проф. Тодор Булев чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49