Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгения Михалска: Творчеството е път

Да не се фокусираме върху негативното, призовава сънародничката ни, живееща в Палма де Майорка

4
Евгения Михалска
Снимка: Славена Илиева

Евгения Михалска представи втората самостоятелна изложба в България "По обратния път" и дебютната си стихосбирка "Домът на феите".

Тя има няколко самостоятелни изложби на остров Палма де Майорка, където живее и работи. Българската публика може да види нейните картини до 2 ноември в Галерията за съвременно изкуство в София.

"Аз първо бях художник, после станах и поетеса. Освен това пиша и романи, подготвям един за издаване. За мен творчеството е път. Човек трябва да се докосне до себе си чрез някакъв вид творчество и тогава, когато душата почне да говори, после вече няма спиране", споделя Евгения Михалска.

Заглавието на изложбата е многозначно. "От една страна е по обратния към София, понеже е втора изложба. От друга страна е по обратния път към душата, понеже прописа душата и стихове".

Има картини, които сътворява на момента и други, които си изчакват времето. 

"Има други, които ми трябват няколко дни. Трети пък ги започвам и отлежават доста време преди да ги завърша. Сега се сещам за един интересен случай. Започнах една река в Палма да рисувам, защото много ми липсва природата на България и започнах да рисувам тази река, обаче не се получаваше, не се получаваше и, знаете ли, седнах и започнах да пиша стих, за да усетя енергията й и да мога да рисувам, защото река не съм виждала много отдавна", разказа Евгения Михалска.

Евгения Михалска има своя философия да вижда нещата. Казва, че негативното съществува, но въпросът е да не се фокусираме върху него. 

"Не бих отричала очевидното. То, разбира се, съществува. Въпросът е човек къде фокусира погледа си. И смятам, че живеем в едни особени, специални времена и трябва човек да се научи, всеки един от нас да се научи съзнателно да фокусира погледа си в това, което иска да вижда. И всъщност съм го приела като, мисия е сложна дума, не бих я употребила, но не знам как друго яче да се изразя. Желанието ми е чрез стиховете и стихосбирките, които смятам и занапред да издавам, е просто да покажа на хората, да ги подсещам, да виждат хубавата страна на живота, да се усмихват повече, да бъдат по-лъчезарни и по-добри."

В Палма де Майорка Евгения Михалска организира срещи, на които учи посетителите да рисуват.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Славена Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52