Демонстранти нахлуха в Конгреса на Еквадор в ескалация на протестите след увеличението на цените на горивата от правителството на президента Ленин Морено, предаде АФП.
Протестиращите, мнозина от тях от коренното индианско население със сопи и камшици, пробиха кордона около сградата на парламента. Те проникнаха в зала, окупираха подиума, но бързо бяха изтласкани от силите за сигурност.
След станалото Морено нареди да има комендантски час през нощта, за да бъдат защитени обществените сгради.
Пред Конгреса се стигна до сблъсъци между силите за сигурност и протестиращи. Това стана докато хиляди демонстранти се събират в столицата Кито за голям протест срещу поскъпването на горивата, насрочен за по-късно днес.
Предишният опит за щурм на парламента бе в понеделник.
Морено, който миналата седмица обяви извънредно положение заради протестите в цялата страна, премести правителството в крайбрежния град Гуаякил.
Спад в производството на петрол с една трета
Няколкото дни на протести срещу поскъпването на горивата намалиха с една трета производството на петрол в южноамериканската страна. Това стана заради превземането на три петролни инсталации в Амазония, съобщи енергийното министерство.
В резултат производството на държавната „Петроамазонас“, която обикновено произвежда 531 000 барела дневно, пада с до 165 000 барела дневно.
Извънредното положение не успя на спре похода на демонстранти от коренното население, които постоянно влизаха в сблъсъци със силите за сигурност при маршовете си към столицата от цялата страна.
Във вторник президентът Морено се опита да предотврати планирания за днес голям протест, като предложи разговори с „нашите братя от коренното население“. Той добави, че приходите от премахването на енергийните субсидии ще бъдат похарчени „за най-бедните“.
ООН и католическата църква предложиха да посредничат в кризата, обяви правителството, приветствайки офертата.
Обвинения в опит за преврат
Морено обвини предшественика си и бивш съюзник Рафаел Кореа, че заедно с президента на Венецуела Николас Мадуро „опитват държавен преврат“.
Мадуро нарече обвиненията „абсурдни“.
Но обвиненията на Морено бяха подкрепени от 7 латиноамерикански страни, които осъдиха усилията на Мадуро и съюзниците му да „дестабилизират“ Еквадор.
„Правителствата на Аржентина, Бразилия, Колумбия, Салвадор, Гватемала, Перу и Парагвай категорично отхвърлят всякакви опити за дестабилизиране на легитимни демократични режими и силно подкрепят предприетите действия“ от президента Морено, се казва в общата им декларация.
Тези 7 държави се управляват от десни правителства, които смятат, че администрацията на умерения социалист Морено е важен регионален съюзник срещу Венецуела.
Междувременно Кореа – президент в периода 2007-2017 г., призова за предсрочни избори, мотивирайки се със „сериозното социално недоволство“. Той също отрече обвиненията на Морено, че готви преврат.
На протеста в Кито днес се очаква да пристигнат около 20 000 демонстранти от коренното население. Хиляди вече са в столицата, като лагеруват в паркове или са окупирали сгради.
Протестите в страната започнаха, след като на 3 октомври влезе в сила поскъпване на горивата със 120%.
Досега при тях загина един цивилен, 77 души бяха ранени, а общо 477 – задържани.
Морено отмени субсидиите за горивата, като част от споразумение с Международния валутен фонд (МВФ), за да получи страната заем въпреки големия си публичен дълг. Субсидиите костваха $1,3 млрд. годишно на правителството.
Подписаното през март споразумение с МВФ позволява на Еквадор кредит от $4,2 млрд.
Президентът на Еквадор временно премести дейността на правителството от столицата Кито в пристанищния град Гуаякил заради протести, предизвикани от увеличение на цените на горивата, предаде Би Би Си. В телевизионно обръщение президентът Ленин..
Президентът на Еквадор Ленин Морено обяви извънредно положение в цялата страна, парализирана от стачки и блокади заради повишаването на цените на горивата с над 100 процента, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Невижданите от 2007 г...
Европа ще трябва да започне сама да отговаря за отбраната си, независимо кой ще бъде избран за следващ американски президент, смята преподавателят по политически науки в Американския университет в Благоевград д-р Робърт Филипс-младши. "И двамата..
Служебното правителство и Народното събрание да дадат мандат на евродепутата Елена Йончева да преговаря за освобождаването на пленените български моряци от кораба "Галакси Лийдър". Това се посочва в позиция на лидера на ДПС - Ново начало Делян..
В САЩ кандидатите за президент Камала Харис и Доналд Тръмп остават с минимална разлика в седем ключови щата два дни преди изборите. Това сочат данните от последното преди вота съвместно проучване на "Ню Йорк Таймс" и колежа "Сиена". Харис води с малка..
Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков ще изнесе лекция в Бургас на тема "Образование 5.0", с което се включва в инициативата "Един академичен час". Пред студенти от университета "Проф. д-р Асен Златаров" министърът ще представи как се..
В Кипър от днес до края на следващата година се налага нулева ставка на ДДС за 5 групи основни потребителски стоки. Влизащото в сила решение на правителството е в подкрепа на домакинствата заради нарастващите разходи за живот. От ДДС се..
В Обединеното кралство учителите и медицинските сестри предупредиха министъра на финансите Рейчъл Рийвс, че недостигът на персонал в болниците и училищата може да се влоши, след като тя обеща по-строг подход към заплащането в обществения сектор,..
Израелските сили за отбрана съобщиха, че са провели специална наземна операция в Сирия и са задържали сирийски гражданин, свързан с Иран. АП отбелязва, че за първи път Израел обявява подобни действия на сирийска територия. Там досега Израел нанасяше..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...