Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След Съвета по сигурността: България настоява Турция да спре военната операция в Сирия

| обновено на 15.10.19 в 15:42
Премиерът Бойко Борисов излиза от президентството, след като информира държавния глава за резултатите от днешното заседание на Съвета по сигурност към Министерски съвет.
Снимка: БГНЕС

България настоява Турция да спре военната операция в Северна Сирия, защото рискът от хуманитарна криза е много голям.

Това стана ясно след провелия се днес Съвет по сигурността към Министерския съвет, по време на който беше обсъдено рязкото изостряне на ситуацията в Сирия.

След края на Съвета по сигурност министър-председателят Бойко Борисов и вицепремиерът Екатерина Захариева информираха президента Румен Радев за резултатите от днешното заседание.

Премиерът Бойко Бориов е категоричен, че военната операция на Турция в Сирия трябва да спре, защото рискът от хуманитарна криза е много голям.

"Възникне ли хуманитарна криза, това означава нарастване на мигрантската вълна, така че затова и ние настояваме да бъдат прекратени военните действия и само дипломацията е тази, която може да реши този конфликт".

Вече набелязаните мерки по границата ни работят идеално и няма промяна в ситуацията спрямо началото на конфликта между Турция и Сирия, каза той.

"Няма никаква промяна от това, което е било миналата седмица или по-миналата. Нула мигранти на границата с Турция, по-голям натиск откъм Гърция, но там сме взели повече мерки и също е спокойно".

По отношение на налагането на санкции срещу Турция, Борисов отчете, че страната ни ще претърпи загуби в милиарди левове от налагането на такива. Затова той се надява дипломацията да даде резултат:

"Ние имаме над 5 млрд. долара стокооборот с Турция и са наши съседи, така че за операцията сме категорично против да продължава, защото носи хуманитарна криза. Ние със санкциите с Русия хем къде, къде ни е по-малък стокооборотът, загубихме над половин-един милиард лева, а при едни санкции с Турция ще загубим милиарди, така че надявам се дипломацията и обединените усилия на всички да дадат резултат".

Борисов беше питан и за направено изказване от външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу, който благодари от Азербайджан на Борисов за това, че "България подкрепя военната операция на Турция". Борисов отрече да е правил подобни изказвания.

"Аз никога не съм подкрепял операцията, а съм подкрепял споразумението с Турция и това, че Турция го спазва на сто процента с България - ясно и точно".

Министър-председателят припомни още:

"Да не забравяме, че Турция е член на НАТО и може да поиска задействане на член 5-и, който се отнася до колективната отбрана. Тогава ще стане интересно. Над 700 нападения, казват турските официални валсти, че имат пък от кюрди и от сирийци. Така ли е, не е ли, нито искам да знам, нито се интересувам, но вече те официално говорят за член 5-и".

Премиерът настоява също Брюксел да спазва споразумението с Турция. Ежедневно външните и вътрешните министри на България и на Турция са в контакт, каза още премиерът.

В рамките на консултативния и координиращ орган към Министерския съвет бе обсъдена обстановката в Северна Сирия и свързаните с нея процеси от регионалната и международна сигурност.

В работата на Съвета традиционно участваха вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, министърът на вътрешните работи, ръководителите на специални служби, както и съветници на президента.

В рамките на своите заседания Съветът по сигурността анализира и прави изводи на базата на текущата информация за рисковете пред националната сигурност, като се взимат предвид и данните на специалните служби.

При необходимост съветът може да планира конкретни мерки, за да се неутрализират заплахи пред националната сигурност.

Само преди дни след посещение в Йордания, където обсъди ситуацията в Близкия Изток, премиерът Борисов констатира:

“Войната в Сирия, войната в Либия – трябва да знаете, че там ситуацията просто е изключително сложна. А от това, че в момента тази война, която се води в Сирия, десетки хиляди бойци на "Ислямска държава", техните семейства тръгват във всички посоки и ние трябва да бъдем много подготвени“.

Също в неделя вицепремиерът Красимир Каракачанов каза, че на този етап няма бежански натиск по българските граници, но армията има готовност да реагира при необходимост.

Каракачанов подкрепя мнението на министър-председателя, че спрямо Турция трябва да се работи със средствата на дипломацията:

“Европейските страни реагират по-бавно и по-мудно и при една голяма бежанска вълна ние ще бъдем отново на топа на устата, както се казва. Така че ние трябва да си подготвим нашите мерки, да си подготвим задачите, за да предотвратим или да респектираме подобна вълна. В този момент най-малко подходящо е България да играе ролята на инициатор на санкции или остри позиции“, каза Каракачанов.

По време на разговора с премиера президентът Румен Радев е настоял правителството да постави на заседанието на Съвета на Европейския съюз въпроса за приемане на план за действие в случай на миграционен натиск..



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му.  Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36