Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медиите в дълг към аудиторията

Пол Глейдър: Публиката е объркана - журналистиката се смесва със забавлението

Медийната грамотност трябва да се подобри, твърди американският журналист

Пол Глейдър
Снимка: Росица Кавалджиева

"Ние имаме нужда да работим в световен мащаб за възраждането на доверието в медиите и връзката им с аудиторията." Това каза пред БНР американският журналист, преподавател и предприемач Пол Глейдър, който съчетава блестяща кариера в областта на журналистиката (икономика и финанси) с каузата „религиозна журналистика“.

В продължение на десет години той работи в „Уолстрийт джърнъл“, „Ню Йорк таймс“, „Уошингтън поуст“, „Ню Йоркър“, „Шпигел“, Блумбърг бизнес уиик“ и други издания.

Глейдър преподава в „Кингс колидж“ в Ню Йорк, основава и води няколко журналистически програми в различни държави по света. Изпълнителен директор е на неправителствената платформа The Media Project. Основател е на компанията Vett News, разработваща приложения за борба с фалшивите новини. Пол Глейдър гостува за първи път в България.

Ролята на религията на глобално ниво расте

"Може би много хора си задават въпроса дали това е важно, но виждаме, че в световен мащаб значението на религията става все по-голямо – в Африка, в Латинска Америка и дори в Европа и в САЩ има много вярващи. Така че за мен идеята за религиозна журналистика е да има едновременно хора, които са специализирани в областта на религията, но и да бъде насърчен всеки журналист да не се страхува от нея, а да се опита да разбере, да научи. Както заради нашите читатели, слушатели, зрители, които се стараем да информираме, така и заради хората, чиито проблеми отразяваме, защото ако това е нещо важно в техния живот, ние трябва да го приемаме сериозно като журналисти", казва Пол Глейдър пред "Хоризонт".

"Не смятам, че вярващите и светските хора трябва да се възприемат враждебно. Важно е да се изслушва гледната точка на другия, за да разбереш, че той има своите убеждения, които често съдържат религиозни вярвания. И въпросът е как отразяваш това, как окуражаваш да се говори по начин, който не е враждебен, не противопоставя, а създава толерантност и разбиране за религиозните свободи в нашите общества", изтъкна американският журналист.

Пол Глейдър и Росица Кавалджиева

"Аз съм изпълнителен директор на The Media Project, което е неправителствена организация със седалище в Ню Йорк и в Калифорния. Имаме членове по цял свят. Повече от 1000 журналисти са били членове на The Media Project. Всъщност той стартира в Норвегия. Това е мрежа от хора, които считат религията за важна тема в публичното пространство и това как да бъде представена правдиво. Ние имаме обучения за журналисти – всяко лято в Прага в European Journalism Institute, както и в Сантяго, Чили в нашия Latin America Journalism Institute, в Индонезия, в Африка, също в Poynter Institute във Флорида. Ние работим във всички области на журналистиката, но се стремим да включваме религиозната журналистика във всички свои програми за обучение и професионално развитие, което формира нашия специфичен профил сред всички медийни организации. Имаме и non profit уебсайт - Religion unplugged.com и подкаст - Religion unplugged, в които публикуваме материали на журналисти от цял свят. Горди сме с това, че броят им все повече нараства и виждаме, че религиозната тематика е важна за хората и за обществата", разказа още Глейдър пред БНР.

Древна история и кръстчета в такситата

Като свои първи впечатления от страната ни Пол Глейдър споделя тези от българските храмове.

"Изглежда религията присъства навсякъде, дори таксиметровите шофьори често имат закачени кръстчета на огледалата на колите. Въпросът е колко хора наистина познават религията. Има такива, които са дълбоко отдадени на вярата – православни християни, евреи, мюсюлмани, католици, протестанти, една богата екосистема. За мен е много вдъхновяваща историята, връзката с византийския Константинопол, това, че България създава кирилицата и нейният принос към европейската култура. Мисля, че това е забележително място и бих искал повече американци да го посетят, да има по-голям обмен между нашите страни в различни направления – образование, журналистика, бизнес", казва Пол Глейдър.

"Интересува ме превенцията на дезинформацията. Проблемът, с който се сблъскваме в САЩ, а и на други места по света е, че доверието на хората в медиите спада", изтъква още Глейдър, който си задава въпроса защо се случва това.

Журналисти в борба за кликове

Заинтригуван от случилото се около последните президентски избори в САЩ, той започнал да изучава литература по въпроса и да прави съвместни разработки със свои бивши по-технологично ориентирани студенти, приятели и членове на екипа си.

"И решихме най-напред да направим browser разширение със зелена, жълта и червена светлина. Нарекохме го Vett News. На шведски език vett означава умен, така че приложението прави потребителите по-схватливи по отношение на медиите, а медиите - по-прозрачни и честни спрямо аудиторията. Защото това е част от „счупеното“ доверие днес. Хората бяха свикнали: имаме този вестник, това радиопредаване, което има такава и такава тематика, нещата бяха ясни. Но днес с twitter, facebook, youtube публиката във всяка възраст се чувства объркана, защото се смесват журналистиката и забавлението. Журналистите и медиите са принудени да се борят за кликове и се създава информационна мъгла."

Информационна мъгла и медийна грамотност 

Пол Глейдър се бори за възстановяване на медийната грамотност на публиката. 

"И според мен това не е само по нейна вина. Ние, които работим в областта на медиите, трябва да спазваме и да изразяваме по-добре своята професионална етика, да изграждаме по-добре взаимоотношенията си с нашата публика, да изграждаме доверие. Единият от продуктите, по които работим в момента във Vett News, е насочен към това как медиите осъществяват обратна връзка online със своите читатели, слушатели, зрители, когато допуснат някаква грешка по отношение на изписване на име, цифра и т.н. Досега обикновено някой се обаждаше или пишеше имейл до журналиста или редакцията. Понякога мейлите се губеха, отнемаше половин ден да се направи корекция. Ние се стараем в нашето приложение да направим този процес по-бърз и ефективен и да подобрим връзката между журналистите и аудиторията. Радвам се, че в нашия екип привлякохме компютърни специалисти от Станфордския университет и от Колумбийския университет. Радвам се да бъда част от една нова индустрия, която възвръща доверието в медиите."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11