Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Портрет на българина 30 години след промените

"Галъп" изследва консерватизма на съвременния българин

Домашната ракия и чехлите за гости остават

Зимнината и домашно приготвената храна продължават да доминират в предпочитанията на съвременния българин.
Снимка: БГНЕС

Съвременният българин запазва доста консервативни черти и нагласи. Това показва изследване на "Галъп" от началото на септември, чиито резултати социолозите огласяват. Сондажът е част от поредица, посветена на предстоящата 30-годишнина от началото на промените на 10 ноември 1989 година

"И затова ние питаме системно през последните месеци за черти от портрета на съвременния българин. През лятото коментирахме какво е отношението на българите към обществени авторитети, към държава, към църква. Преди това коментирахме какво е отношението на българите към демокрацията. Съвсем скоро ще публикуваме данни какво е отношението на българите към пазара. В традиционния годишник на „Галъп интернешънъл“ ще вложим и сравнения с 90-те години на миналия век“, обясни пред "Хоризонт" социологът Първан Симеонов.

Българинът продължава да е привързан към зимнината и домашната ракия

„Повече от половин век след бързата индустриализация в страната и началото на края на българското село, поставен някъде в средата на миналия век, връзката на българина с природата, със земята, със селото е много здрава все още. Между 2/3 и 3/4 от българите  имат на ръка разстояние, буквално, домашно приготвен запас. Над 60% на сто от хората ще ви кажат, че и познават близки или родственици, които отглеждат овошки, отглеждат животни. Има такава мода и може би не е само мода, а осъзнаване на предимствата, съзнателно бягство от недъзите на растежа. Но вижда се ясно, че отвъд всичките тези моди, всичките тези био, огранични, натурални, много градски неща, отвъд тези моди българинът си е достатъчно био, натурален, биоорганичен… И се оказва, че тези навици продължават да са жилава част от нашето ежедневие. Разбира се, не за всички. По-младите хора, по-космополитните хора, хората в по-големите градове, получаващи повече пари, са по-откъснати от тази натурална основа, но все пак между две трети и три четвърти от пълнолетното население на България продължава да пази този досег“, коментира част от изследването Първан Симеонов в предаването "Хоризонт до обед".

Снимка: БГНЕС

Благоразумно, предпазливо, здраво стъпило на земята общество

Нашето общество по повечето важни ценностни индикатори отвъд домашната ракия, които засягат правила, мироглед въобще, реагира по-консервативно, без да стига да крайности. Тоест, става дума за едно благоразумно общество, едно предпазливо общество, здраво стъпило на земята общество. Да, понякога, особено в сравнение със съседите, нашето общество изглежда малко инертно, но съседите пък доста си чупиха главата от екзалтации, докато българите бавно и полека преследваме своите цели.“

Домашният майстор остава в миналото

Едно от любопитните неща, които се открояват в това изследване е, че техническото, технологичното развитие на света прави така, че всичко свързано с домашен ремонт, домашна поправка вече остава в ръцете на специалистите.

„Твърдението "Предпочитам да направя ремонтите вкъщи сам“ не събира мнозинство, за разлика от твърдението „Предпочитам ракията да е домашна и да е моя“. Това означава, че технологичното развитие на света е такова, че някои неща наистина безвъзвратно остават назад в миналото“, подчерта Първан Симеонов.

Снимка: БГНЕС

Българинът остава индивидуалист

Проучването показва, че балконът остава предпочитано място за простиране на прането, защото просто няма къде вътре.

„Едва ли хората много мислят за естетиката на фасадите. Въобще общностното живеене у нас – градовете да имат един малко по-ансамблов вид, малко по-дисциплиниран – това е едно от най-слабите ни места като общество. Няма у нас една с една тераса да си прилича.“

Заявеното предпочитание пък гостите да си събуват обувките при влизане социолозите тълкуват така:

„Ние нямаме доверие на това „навън“. „Навън“ не е чисто, затова ги караме да се събуват. Вторият много важен извод: индивидуализмът. Такива колективни инстинкти не сработват много-много. Тераса с тераса не си прилича не просто защото има пране, а защото всеки нещо самодейно е остъклил, санирал.“

Изследването показва, че не сме много доволни от средата, в която живеем, изтъкна Първан Симеонов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ели Юрукова: Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено

Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..

публикувано на 27.01.25 в 17:48

Има ли вече получени компенсации за липсата на ток по празниците?

Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците?  Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..

публикувано на 27.01.25 в 10:05

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25