Пряко от Бирмингам 22-годишната актриса Даяна Олегова разказа за приключението в предаването „Изотопия“, като го нарече „уникално изживяване“. Даяна била определена за водещ презентатор на нейния отбор.
Имало страшно много кандидати за всяка позиция, около 3 хиляди души са искали да участват в проекта, първият етап на кандидатстването бил онлайн, а Даяна трябвало да изпрати видеа, демонстриращи възможностите й.
От 16 финалисти, излъчени в Брюксел, след финалното отсяване останали осем души.
Шенген беше един от нашите най-хубави дни, сподели Даяна Олегова. „Като завършек на деня се качихме на балон, въздушен, и летяхме, което символизираше липсата на граници. Защото е възможно от балон да прекосиш граница – ние излетяхме от Люксембург и се приземихме в Германия, благодарение на Шенгенското споразумение."
Конкуренция с другия отбор нямаше, подкрепяхме се едни други, свидетелства още Даяна. „Те ни пратиха като видяха мечка, ние им пратихме като видяхме рис - иберийският рис, застрашен вид животно. 100 са били преди няколко години, но са приели много мерки, така че по последни данни са стигнали до 700.“
Даяна Олегова е била част от отбора, преминал маршрута Финландия-Швеция-Дания-Белгия-Люксембург-Франция-Испания-Андора.
Едно от най-интригуващите й преживявания било в бивша индустриална сграда в Германия, превърната в парк за приключения, където "може да се катериш и да ходиш по въжета".
Сред трудните моменти Даяна откроява спазването на сроковете, определени за качването на материали от пътуването. „Този един месец живяхме на страшно бързи обороти и малко ни беше трудно да съчетаваме кога да снимаме, кога да се насладим, кога да се опознаем, кога да спим, кога да редактираме това, което сме заснели през деня…“
В Андора се запознали с изследователи на глобалното затопляне. „Беше високо в планината, в Пиренеите, много валеше, беше страшен студ…“ Техният домакин, силно привързан към работата и призванието си, всеотдайно ги посрещнал с обувки, якета, шапки и шалове.
„Насладих се на всеки един момент. Намерих това, което ме кара да се чувствам щастлива“, гласи равносметката на Даяна, която се заканва да пътува повече в бъдеще.
Цялото интервю е в звуковия файл.Снимки: © Road Trip Project 2019
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..