България е в златната среда по устойчивост на неправителствените организации според индекса за устойчивост на НПО-тата за 2018 година, който ще бъде представен днес от Българския център за нестопанско право.
Индексът проследява и оценява развитието на гражданския сектор в 24 държави в Централна и в Източна Европа. За България той се изработва от Американската агенция за международно развитие в партньорство с Центъра за нестопанско право. Индексът измерва правната среда, организационния капацитет, финансовата устойчивост, застъпничеството, услугите, инфраструктурата, обществения престиж на организациите.
Любен Панов, директор на Българския център за нестопанско право, поясни в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“:
„Средата у нас е развиваща се и все още не сме постигнали най-високото ниво на устойчивост на гражданския сектор. Има две сфери на влошаване – финансова устойчивост и обществен престиж на неправителствените организации. В другите сфери нещата или се запазват без промяна, или има малки подобрения, например, по отношение на организационния капацитет и гражданските движения – видимост и доброи резултати, например, постигна движението „Системата ни убива“ на майките на деца с увреждания“.
По думите на Панов едни от съществените причини за влошената финансова среда в неправителствените организации са това, че те съществуват отскоро и че у нас няма големи дарители, все още ключови финансиращи програми са чуждестранните:
„Според Световния дарителски индекс по отношение на доброволчеството България е на предпоследно място от 135 страни. Само 5% от хората у нас са били доброволци“.
Интервюто с Любен Панов можете да чуете в звуковия файл.
Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към избирателите..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере необходимото мнозинство, ситуацията се повтори и при достигналите до балотаж Рая Назарян и Силви Кирилов. Следващият - седми опит, беше насрочен за утре в 11:00 часа. Рая Назарян и Силви Кирилов..
Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов. Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви,..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..