Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трима графици градят артистични мостове в съвместна изложба

Трима творци обединяват свои произведения в графична изложба в Регионалния исторически музей - София. Графиките на Мария Духтева, Иван Нинов и Ирма Водева могат да бъдат разгледани до 3 ноември.

"Мостът се получава между багрите на двете дами, които представяме, и строгата на пръв поглед, но за мен много дълбока графика на Иван Нинов, черно-бяла, но наистина много дълбока", каза в предаването "Хоризонт до обед" Михаела Тодорова от сдружение "Pontes Artis" (Мостове на изкуството), което организира изложбата. 

Творба на Мария Духтева

Ирма и Мария са майка и дъщеря. "Колкото и да има в тях много багри, много цветове, за мен те са абсолютно различими една от друга. Дори когато не съм виждала техни работи, в момента, в който ги видя, вече зная коя от тях двете е", допълва Михаела Тодорова.

Насред тези багри, мъжкият артистичен почерк е в по-суровите, класически черно-бели нюанси. 

"Мисля, че моите графики имат цвят. Не са само черно-бели. В последните работи имам и литографии, те са направени от акварел, който след това по фото начин е прехвърлен върху литографския камък и мисля, че също има цветни решения", сподели Иван Нинов пред "Хоризонт".

Творба на Иван Нинов

Предизвикателството да създаде графика за Ирма Водева изглежда така:

"Това предизвикателство е преди всичко първо като идея да създадеш картина. На графичния лист процесът е малко по-различен. Има етапи, чисто технологични, но в момента, в който видиш картината на белия лист, отпечатана, напълно завършена, това е истинско удоволствие. Да минеш този път от идея, от нещо, което те е развълнувало, бидейки някъде, например сред природата нещо те вдъхновява, виждаш, влиза нещо в теб като идея и после се опитваш по някакъв начин да го претвориш в двуизмерно изкуство, в картина. За мен е много приятно, когато видиш резултата и си доволен от себе си", поясни художничката.

Откакто Михаела Тодорова е представяла творби на тримата художници в Полша и Литва, мечтае да ги "събере" отново. "Много харесвам техните работи. Голямо изкушение беше да го направя това нещо тук, в София."

Всичко около мен е интересно, даже по улицата, казва Иван Нинов, запитан къде открива вдъхновение. "От всяко нещо може да се направи, от два камъка навън."

Творба на Ирма Водева

Всяка една творба винаги се пречупва през усещането на автора, вярва Ирма Водева. Била е два пъти в Китай. "Там се работи изключително приятно. Живееш в едни много стари къщички, които са направени, специално пригодени отново за авторите. Те се усещат като в едно време, усещат много близко Изтока. Събуждаш се - въздухът какъв е, утрото какво е. Съхранено селище е, с къщички хака, много стари и възстановени - едно райско кътче за твореца".

Сдружението "Pontes Artis" представя за първи път графика. Предишният проект е бил посветен на керамиката - международен пленер в Бусинци, Трънско, където има и Музей на бусинската керамика - най-старата типично българска керамика.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17