Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камелия Димитрова от Националната комисия за борба с трафика на хора:

Страната ни остава сред първите 5 в ЕС като източник на жертви на трафик

Жертвата на трафик с цел принудителен труд - мъж в активна възраст

Камелия Димитрова
Снимка: Ани Петрова

Забелязва се тенденция за устойчиво нарастване на жертвите на трафик с цел принудителен труд. Това каза пред „Хоризонт“ Камелия Димитрова, секретар в Националната комисия за борба с трафика на хора. Тя цитира данни за деветмесечието на настоящата година от съдебната статистика, според които у нас има регистрирани 387 жертви на трафик. По-голямата част от тях – 258, са с цел сексуална експлоатация, а в 56 от случаите се касае за принудителен труд или трудова експлоатация. 

И в последния доклад на Европейската комисия обаче страна ни остава сред основните пет държави източници на жертви на трафик - след Румъния, Нидерландия, Унгария.

Расте броят на жертвите на трафик от страни извън ЕС

Като нова интересна тенденция на европейско ниво Камелия Димитрова очерта това, че жертвите на трафик от ЕС са по-малко от тези, които са граждани на трети страни. "Тоест, ние сме на пето място в рамките на ЕС, но сме на по-задно място, ако имаме предвид всички идентифицирани лица, където фигурират нигерийци и китайци."

Жертвата на трафик с цел принудителен труд е най-често мъж в активна възраст, затова и информационните кампании на комисията за борба с трафика на хора са насочени към лица, търсещи работа в чужбина и безработни лица, поясни Димитрова. Тя посочи, че се работи много активно с бюрата по труда. „Така че да разясняваме рисковете от неинформираното или слабо информираното решение да заминат в чужбина и да работят на сляпо.“

Намалява броят на децата, ставащи жертви на трафик

Намалява броят на идентифицираните деца жертви на трафик, сочат още данните на Националната комисия за борба с трафика на хора. В сравнителен план общо за Европа делът на децата жертви на трафик у нас е по-нисък. Децата по-рядко се използват с цел сексуална експлоатация, защото в редица страни проституцията е легализирана, а когато има такива случаи, се касае обикновено за подправени документи, за да се прикрие реалната възраст, стана ясно от думите на Камелия Димитрова.

Има основна разлика между трафик и каналджийство

Относно казуса с камиона от Есекс с многобройни жертви, Камелия Димитрова подчерта, че това е „изключително трагична история, с най-шокиращия край“ и предстои да се установи дали става въпрос за трафик на хора или за каналджийство.

„Още няма ясна информация каква е била целта на това злополучно пътешествие на тези лица. Има основна разлика между двата вида престъпления. Трафикът на хора е престъпление против личността. Основното нещо, което го разграничава от каналджийството е, че целта на трафика не приключва с преминаването на границата. Целта на трафика на хора е експлоатацията на тези лица. При каналджийството целта е незаконното пресичане на границата. Има договореност между каналджиите и мигрантите. Винаги има съгласие, докато при трафика на хора това съгласие е без значение.“

Международният трафик на хора се разплита изключително трудно, доколкото е сложно престъпление, минаващо през няколко граници и има няколко нива на организация, отбеляза още Камелия Димитрова. В България по-големият дял от това престъпление е с транснационален характер. За миналата година 56% от съдебните производства са били такива.

„България все още е предимно първоизточник за жертви на трафик. Все повече се очаква ние да сме и транзитна държава и в един момент – възможно държава-дестинация“, коментира тя.

Относно различните нива на организацията на престъплението Камелия Димитрова уточни:

„От нивото на въвличане, до нивото на транспортиране, логистика, до нивото на обезпечаване на конкретни условия за пребиваване и престой на жертвите, до нивото на експлоатация, експлоатация и контрол."

Цялото интервю е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55