Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказни болнични стени заменят мухъла и падащата мазилка

Ремонтираха детско нефрологично отделение с дарителски средства

Малките пациенти на СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" ще се лекуват в по-усмихната среда

Дарители осигуриха средства за ремонт на нефрологичното отделение на СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" в столицата. Инициативата започна Кремена Кунева, която била разочарована от условията, след като постъпи в болницата с дъщеря си.

"В болницата първо заварихме едно невероятно отношение от страна на доц. Гайдарова и екипа й, който всъщност управлява и работи в Детската нефрология за сметка на всичко останало като обстановка, консумативи, изобщо цялата тази нищета, в която работят хората там", спомня си Кремена Кунева.

Режат лепенките на парченца - не достигат консумативи

"Беше много неприятно, защото наистина условията бяха потресаващи. Стените мръсни, мухлясали, нямаха елементарни консумативи. Когато дъщеря ми трябваше да й бодат пръстчето за кръв, ми дадоха едно левкопластче, което беше не повече от 2-3 милиметра. Като поисках друго, понеже не беше особено чисто, ми казаха, че съжаляват, обаче нямат друго, защото не им достигат консумативите и се налага да ги режат на много малки парченца, за да стигнат за всички деца. Условията наистина бяха ужасни", коментира Кремена Кунева в предаването "Хоризонт до обед".

В болницата не достигат средствата за сапун и дезинфектанти, допълни тя.

"Някак си хората, които работеха там, аз ги виждах, че работят със сърце и душа и им е много мъчно за това, че не могат да осигурят елементарни неща, които са необходими. Така няколко дни там, виждайки ситуацията, говорейки с тях, единия ден дори едната сестра почти се разплака, разказвайки ми как са ходели да протестират преди няколко месеца за няколко часа, никой не им е обърнал никакво внимание, след което са се върнали в болницата. Както казват те, не могат да оставят децата за повече от няколко часа, тъй като повечето от тях са на специален режим на лечение", разказва още Кремена Кунева.

След престоя в болницата Кунева решава, че нещата не могат да останат така, защото "ако имаш щастието да си тръгнеш и да не се върнеш е едно, но има деца, които са постоянно там".

"Имаше едно момченце от дом, което е от деветмесечно - беше на девет години, тогава като бяхме, е почти постоянно в отделението, тъй като има някакъв вроден бъбречен проблем, т.е. има деца, които почти живеят там. Реших, че не мога проста да си тръгна", споделя Кремена Кунева.

Сега е на финала освежителен ремонт на нефрологичното отделение на детската болница. Доста хора са откликнали на призива за събиране на средства. До края на тази седмица ремонтът трябва да приключи.

Отделението е като приказка

"То изглежда като една малка приказка според мен. Ремонтът е освежителен, за основен ремонт нямаше как да се говори в рамките на две седмици. Просто изглежда по невероятно различен начин. Включиха се няколко момичета, които са страхотни художници. Започнаха да рисуват стените, направиха някакви вълшебни мотиви и, както една от тях каза, аз имам чувството, че не съм в болница. И това е може би половината от оздравяването, защото стана като приказка, което много, много ме радва", допълни Кремена Кунева.

Акцията на доброто продължава

Малка част от събраните средства ще останат непохарчени и ще бъдат прехвърлени към други кампании, уточни Кунева. 

"Вярвам, че доброто може да продължи, защото наистина страшно много хора се отзоваха. Направи ми впечатление, че много хора българи, които живеят в чужбина - една част дори в Австралия, хора, на които децата им, вероятността да посетят тази болница, клони към нула, се включиха с доста средства. Това от една страна накара други хора да се замислят за това, че те могат да продължат. И вече имаме една идея за подобряване на условията в друга болница, която не е в София", съобщи Кремена Кунева. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Кремена Кунева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49