Истории за 90-те години на XX век на повече от 20 автори от различни възрасти се оглеждат в сборник със съставител преводачката и издател Невена Дишлиева-Кръстева.
„Истории от 90-те“ ще бъде представен днес на Пловдив джаз фест. Преди това текстовете имаха поредица от предпремиери, преминали при огромен интерес.
Дали все още 90-те дават ключ към политическото ни настояще и съдържат ли отговори защо днес сме такива?
„90-те са много ключов период и ключова тема за много хора, поне за хората моето поколение, родените през 70-те и в края на 60-те. Може би се е натрупала с годините недоизказаност, която в момента тази книга дава повод да бъде взривена“, посочи Невена Дишлиева-Кръстева в предаването „Хоризонт до обед“.
Мотивацията за този проект е лична – да споделя нещо с повече хора, извън приятелския си кръг, каза издателката.
„Филтърът ме връща към едно време, което беше много цветно, което сега ми липсва в момента. Може би с годините човек уляга, цветовете улягат около нас, но 90-те са много пъстро, невинаги светло, но със сигурност съдържащо всички човешки емоции десетилетие“, коментира Невена Кръстева.
Смесват ли се носталгията по младостта с оценката на един преход?
„Онова десетилетие ние посрещнахме, когато бяхме на 20, а тогава започваше демокрацията или поне надеждата за демокрация в България. Това съвпадение между младостта на демокрацията и младостта в личен план ни прави носталгици в момента. Още ни се иска вероятно да имаме тази надежда, а днешният живот все повече ни я отнема.“
В събраните разкази политиката остава на заден план.
„Хубавото е, че те са една мозайка. Ако някой споменава някаква тема - мутри или инфлация, следващият автор тръгва оттам и заминава в друга посока. Така се споменават тези доста мрачни и неособено вдъхновяващи моменти, но те се преработват през другите емоции. И балансът отива в посока позитивно мислене.“
На 10 ноември, неделя, в Литературен клуб „Перото“ сборникът ще бъде представен и в София. „Да си поговорим и за хубавото, и за лошото навръх 10 ноември, 30 години по-късно.“
Цялото интервю е в звуковия файл.На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..
Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..