Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Будителите в българските училища зад граница

Учебници има, помещенията са проблем

Българските училища зад граница са пазители на българщината - на езика и традициите.
Снимка: Училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Виена

„Скъпи български деца извън България, помолете вашите родители да ви заведат някой ден до българско училище! Говорете с вашите български приятели на български език, защото носите това богатство от рода си и дори ако само един от вашите родители е българин, потърсете корените!“ Този призив отправи в Деня на народните будители Светлин Стоянов, директор на българското училище „Д-р Стамен Григоров“ в Женева. Той преподава на българските деца в Швейцария история и география.

В Женева има много сериозна българска общност, макар не толкова голяма, колкото на други места, посочи Стоянов в предаването „Хоризонт за вас“. В българското училище там учат 54 ученици.

Училището отваря врати преди 35 години като клас към българското Постоянно представителство към ООН и други международни организации. Носи името на откривателя на лактобацилус булгарикус и един от създателите на ваксината срещу туберкулоза. Предложението да носи тъкмо името на Стамен Григоров е дошло от ученик, който сега е в 11 клас. „Министерството на образованието и науката полага през последните години много сериозни грижи за това да се изработят специални помагала за българите, които се обучават в чужбина“, заяви още Светлин Стоянов.

„Освен с думата будители, не се сещам с какво бихме могли да назовем тези стотици наши сънародници, български учители, които всеотдайно обучават българчетата, които по една или друга причина живеят зад граница - да запазят своя език, да знаят за българската история и култура. Това са много важни елементи, за да се запазим като нация, да ги запазим като българчета“, коментира пред „Хоризонт“ Ирина Владикова, председател на Асоциацията на българските училища зад граница. Дейността на Владикова е посветена на българското училище във Виена „Св. Св. Кирил и Методий“, в което се обучават близо 350 деца от 4-годишна възраст до 12 клас.

Интересът в началните класове е огромен, но впоследствие броят на децата драстично намалява, разказа Ирина Владикова.  

Като успех тя посочи вписването на асоциацията в образователната политика на България. "Учебниците бяха действително генерално преработени, много наши колеги участваха в тяхното създаване, така че да бъдат действително най-добре съобразени с нуждите на нашите ученици", потвърди Владикова.

Основен проблем за училищата ни зад граница остават помещенията. "Особено в големите столици, в скъпите градове, където посолските ни комплекси невинаги имат възможност да предоставят такива помещения, а и училищата не са малко. Примерно в една Испания има над 50 български неделни училища, които обхващат над 3 500 наши деца, пръснати както по градовете, така и по селата."

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44