„Жалко би било, ако и днес народът има нужда от будители. Имаме нужда от повече будни хора. Да го будят какво означава - че той спи ли? Надявам се, че народът не спи“. Това заяви пред БНР проф. Александър Шурбанов – преводач и писател.
„Имаме нужда не от "будилници", а от будни хора. Това е интелигенцията. Това са хората на духа, на интелектуалния труд. Ако те не са будни, този народ никога няма да бъде буден. Интелигенцията е пасивна политически, защото е доста отвратена от политиката и с право. Това е беда, безусловно. Ако тя е по-активна политически, това би било много хубаво, но насила хубост не става“, коментира той в интервю за предаването „Хоризонт за вас“.
Свободата вече е извоювана, но как се употребява тя – тук интелигенцията има думата, подчерта проф. Шурбанов и добави: „А когато интелигенцията се отдръпне от обществения живот и остане в кабинетна работа, няма кой да я замести. Оттам се получава едно изкривяване на целия наш живот в свободни условия. Изборът, който вече имаме за всичко, ние не го използваме, а го оставяме на една политическа класа тя да си играе с този избор".
Писателят направи паралел с изборите в страната: „Много често, когато дойдат избори, активността е много ниска, хората не взимат отношение към това, което уж е механизмът на демокрацията. Уж затова е била цялата борба – да се постигне това. Няма използване на това, което вече е извоювано“.
Според него много от българите не са наясно кой влиза в списъка на будителите и кой не:
„Струва ми се напоследък, че повечето ни празници са колективни. Днес президентът приемаше деца в кабинета си и им зададе въпрос като тест „Кажете едно име на будител“. Децата – може би не всички, ще си спомнят и едно от имената на будителите, за съжаление. Аз много бих се радвал, ако вместо един общ празник, цялата година е пълна с индивидуални празници на тези големи българи, които крепят националния дух. Трябва да ги знаем един по един тези хора, които са допринесли толкова много за България“, категоричен бе още проф. Шурбанов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..