Винаги сме искали да поддържаме висок стандарт в музиката – върху това се гради нашата репутация, признават двамата музиканти, които гостуваха на предаването "Хоризонт до обед".
Топъл прием от публиката и хубава храна - с това исландските музиканти свързват поредната си музикална изява у нас. "Ние се забавляваме, докато правим музика и това се усеща от публиката. Това е настроението, което искаме да създадем. Има много забавни моменти между нас, на сцената", споделят Гулли и Ейтор.
Четирима тийнейджъри в Исландия
„Всичко се нареди в началото на 80-те за нас. Просто свирехме музика, която обичаме да свирим. Не мислехме за определен глобален успех, не го правехме за слава. Понеже сме от Исландия, имахме достатъчно време да се фокусираме върху тази музика, да я „изведем“ извън държавата и, слава Богу, късмет за нас – музиката ни се издаде в Англия и стана успешна“, спомня си Гулли Брийм.
„Нямаше никаква стратегия, никакъв план тогава. Всичко стана много бързо. Ние бяхме четирима тийнейджъри от Исландия. И един човек в Исландия, който реши, че ще ни презентира пред света, превърна това в своя мисия – да ни продаде на звукозаписни компании със средни резултати. Вярваше в нас и в нашия продукт. И накрая това му се отплати. Имахме запис хит 1983 година и оттогава се занимаваме с това“, допълва Ейтор Гунарсон.
Всички ли живеете в иглу?
Адвокати на западната музика в Исландия или свежото, екзотично лице на Исландия пред света - как дефинират за себе си своята музикална мисия в онези ранни години музикантите от Mezzoforte?
"Музиката в Исландия не беше позната дотогава. Ние бяхме първата исландска група, пробила извън Исландия и получила това внимание. Хората, които бяха любопитни за групата, не знаеха нищо за държавата. И непрекъснато ни задаваха странни въпроси: „Как е в Исландия? Всички ли живеете в иглута?“ Нещата се га са различни", прави времеви паралели Ейтор.
Извън сцената са приятели и са като братя. „Невинаги е лесно. Трудно е да го кажа, но понякога много спорим, дори се мразим от време на време. Но в крайна сметка след концерта всички проблеми се решават от само себе си. Виждаме всички доволни усмивки сред хората от публиката“, признава Ейтор.
Спойката и синхронът между джазмени
„Ние сме израснали заедно, познаваме взаимно стиловете си. Работим на една и съща честота. Бързо се свързваме с онова, което подава другия. Ключовият фактор да правим това вече толкова дълго време е това, че сме отворили музиката. И си даваме свободата да направим нещо различно всяка вечер. То е като разговор, като подаване на топката. Трябва да имаш доверие на човека от твоя отбор, че ще ти даде правилния „пас“, разказва още Ейтор Гунарсон.
Репетирайки в студия или по летища вече толкова време, музикантите твърдят, че продължават да израстват музикално – вече 42 години. Всеки един музикант поотделно носи най-доброто от своя опит в Mezzoforte, единодушни са Гулли Брийн и Ейтор Гунарсон.
Цялото интервю с тях чуйте в звуковия файл.
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..