Това каза пред БНР журналистът Милен Цветков по повод резултатите от местните избори и поясни:
"Ако духне малко по-силен вятър, ГЕРБ са „чао“. Не знам откъде, може да духне и от "Левски - Г", нали там е студиото на 7/8…. Според мен има взривоопасна ситуация! Това мълчание на хората, това отдръпване показва, че ако някой намери подходящ детонатор….
На тези избори „нямаше кой да го детонира“, поясни Цветков и допълни:
„На аудиторията не е представена алтернатива или човек, или партия“. Според журналиста е преувеличено да се възприема Борис Бонев като алтернатива.
Журналистът Валери Найденов обаче не се съгласи с Цветков относно представянето на Бонев, което определи като „голямо събитие“, което „досега никой не е постигал“.
Според Цветков в момента има криза на доверието, но според Найденов, това не е достатъчно, за да се стигне до промяна на статуквото. Той заяви, че не вижда „такава сила, която може да вземе властта в държавата“ като алтернатива на ГЕРБ
От „Демократична България“ не са сбъркали с подхода си към местния вот и биха могли да са в НС при мажоритарни избори, смята Найденов:
„Аз не смятам, че са сбъркали. Най-интересното е, че на втория тур в София взеха 8 районни кметства. 8 от 24! В София има, ако не се лъжа, към 41 мандата за парламента. Това означава, че при същото съотношение, някъде около 15 депутати трябва да вкара тази партия, само от София, ако имаше мажоритарен вот в два тура. Затова питам защо техните лидери и техните експерти ги лъжат…“.
Москва ли направи 10-ти ноември
„Без Москва нямаше начин! Москва ни освободи от Москва по случай 10-и ноември. Но не само Москва. Въобще организаторите на перестройката са КГБ-то. КГБ-то, в остър конфликт, между другото с КПСС. Под крилото на Андропов се родиха такива като Горбачов - той ги издигна, и други реформатори, което не трябва да се разбира като нещо много зловещо“, каза Валери Найденов.
Милен Цветков обаче се позова на книгата „Мрежите на прехода“, където Андрей Райчев твърди, че не е имало план:
„Той казва така: "Представете си 100 мишки които са на студено, влажно и гладно и какъв план им трябва на тях, за да се преместят на топло, уютно и където има храна“. Имало е мрежа между хората, между тази номенклатура..."
Според Найденов в населението е имало 40 милиарда лева, а държавата е притежавала всичко. Ако държавата е започнала, като Чехия, да продава дребните занаятчийски бизнеси и имоти „левът изобщо нямаше да рухне, напротив, можеше да поскъпне. Вместо това се направи тези девалвация 10 към 1… отвори се вратата за разчетните пари на предприятията, които до този момент се държаха блокирани като китайска стена…и изведнъж водопад от фалшиви пари се стовари върху пазара - собственост на директорите, които веднага ги похарчиха“
Основната грешка на прехода
„Нямаше опозиция, която да защитава реални интереси, да се бори за реалните интереси на населението на тази държава, а имаше едни шутове, които се търкаляха по жълтите павета“, според Найденов.
„Точно преди освобождаването на цените и прословутата реплика: „За Бога, братя, не купувайте“, складово помещение в околностите на София е било абсолютно невъзможно да си наемеш, защото всички складовете са били препълнени. Това означава, че минимум шест месеца преди освобождаването на цените група хора са знаели, че следва това“, допълни Цветков.
„Иван Костов продължи да изпълнява плана на Жан Виденов“, обясни Найденов.
Според Цветков България продължава да е несвободна държава, „защото хората са свикнали да живеят в условията на мафия“ от времето, когато „всичко се правеше с връзки“ и още не знаят как да живеят по правила.
„Каквото и да направиш, каквито и неща да сътвориш, всичко е за три дни. „Ало Ваньо“ - за три дни, което си е парекселанс злоупотреба със служебно положение…“.
Навсякъде хората се опитват да заобиколят правилата, но има мощни инструменти, чрез които спазването им се налага, обори го Найденов:
„При нас ги няма тези инструменти. Ние нямаме демокрация. Съвсем официално нашата нашия елит каза „майната му“ на един референдум, който беше–най-мощният референдум в българската история“…
Свободата на словото като "захарен памук":
„Проблемът е в монополизирането. Не толкова в липсата на свобода на словото, а в монопола, който е наложен, специално говорим за медиите. Има монопол в медиите“, каза Цветков, който сравни свободата на словото със захарен памук и изтъкна, че всеки може да изрази мнение, но в медиите няма работни места за инакомислещите.
Валери Найденов е категоричен обаче, че освен традиционните медии в момента има и много критични към властта сайтове, които стотици хиляди хора посещават.
„Много повече хора влизат в сайтовете, отколкото навремето купуваха вестници“.
„Преходът още не е започнал. Край на прехода означава да се стигне до едно задоволително за обществото състояние. Това е край на прехода“, допълни Найденов.
Част от държавно-финансирания прием по професионалното направление "Медицина" да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие бе постигнато между ректорите на висши училища, в които има обучение в областта на медицината, с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. В..
Кола блъсна линейка с включен звуков и светлинен сигнал на столичния булевард "Ломско шосе" и ул. "Доспат". Пострадал е един от лекарите, който е с наранени крак и глава. Ранен е и шофьорът на линейката. Линейната е транспортирала пациент в спешно състояние, заявиха за NOVA от Центъра за спешна медицинска помощ - София. На място са..
След призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към ПП-ДБ да не политизират декларацията за неучастие на български военни в Украйна, от "Демократична България" обвиниха Борисов в опит за "снишаване" по темата. Причината – отказът да бъде подкрепено тяхното предложение в декларацията изрично да бъде записано, че Русия е агресор. ПП-ДБ..
Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията. Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...
До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма. Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..
Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана. За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо. Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..
Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..