„Папа Франциск явно е решил да отвори тези архиви, за да се реши този голям проблем, свързан с ролята на Светия престол през Втората световна война. Защото има обвинения, че е колаборирал с нацистите и с Мусолини“, коментира пред „Хоризонт“ проф. д-р Александър Николов, ръководител на Катедрата „Стара история, тракология и средновековна история“ в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Според проф. Николов това е анонс, че папската институция иска да бъде по-открита и да влезе в диалог с широки кръгове от обществеността, както и да парира някои обвинения.
„Самият папа Франциск е нестандартна фигура, той промени много неща, промени много концепции. Замени един консервативен папа, който се опитваше да запази някои традиционни механизми във Ватикана, и концепции и възгледи по много въпроси. Неслучайно този папа носи името Франциск, защото Франциск от Асизи е един от големите реформатори в Католическата църква и в християнството“, допълни проф. Николов.
Преди години Александър Николов е работил в Секретния архив на Ватикана. Тогава достъпът до документите от Средновековието бил свободен, но се е минавало през сложна процедура до получаване на ценните ръкописи.
Като историк проф. Николов отбеляза своето притеснение как нашето време сега от 2019 г., ще бъде отразено към 2050 г.
„Защото вече така сме навлезли в дигитализацията, електронната ера, че много от нещата изчезват безвъзвратно във времето и картината може би ще е доста изкривена.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..