Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва 28-та българска експедиция на Ледения континент

Първата ни група полярници поема към Антарктида

Логистиците ще отворят "зазимената" база и ще започнат да строят лаборатория

Снимка: БГНЕС

Днес към Антарктида потегля първата група от българската експедиция. Тя се състои от логистици, които трябва да отворят базата на остров Ливингстън и да я подготвят за активния изследователски сезон. Това е 28-та българска експедиция на Ледения континент. Основната й задача е изграждането на съвременна научна лаборатория към базата. Бразилски кораб ще отведе полярниците ни до българската база на Антарктида, научаваме от инж. Йордан Йорданов, който е част от заминаващия днес екип.
     

Зад гърба си инж. Йорданов има вече 18 експедиции. „Моята Антарктида? Всеки път, когато тръгна, я откривам наново. Тя е нещо, което е част от живота ми. Не само от моя живот, от живота на близките ми, на хората, които обичам. Малко или много тя взима от тях – за три или четири месеца…“, сподели той пред „Хоризонт“ преди заминаването.

„Стъпвайки на брега, задачите са ясни. Хората са с богат опит. Уверен съм, че ще намерим нещата в добро състояние, както сме ги оставили миналия летен сезон. Оттам нататък започваме стъпка по стъпка да създаваме условията за живот и за работа“, разказа Йордан Йорданов в предаването „Преди всички“.

Изграждането на лабораторния блок няма да е лесно. Ще се използват пробивни и сондажни машини, обясни инж. Йорданов. Връзката с проектантите ще бъде непрекъсната – през сателитен телефон и бъдеща интернет връзка.

„Ние имаме проект, имаме решения – технически за неговия строеж, но е повече от предизвикателство. Доста сме и нетърпеливи, и обезпокоени по какъв начин ще решим проблема с полагането на основите на тази сграда. Теренът е скала, техническото решение на конструктора е фундаментите да бъдат анкерирани към тази скала. Ние сме закупили необходимата техника, но изненадите там са обичайно явление.“

Лабораторният блок ще постави базата на съвсем друга основа, подчерта инженерът. „Направо отваря едни широки врати, които ще доведат до това да се правят незабавно изследвания на неща, които, ако трябва да се донесат до континентите и да се правят, задържат проекта с цяла година.“

Това, което ми се е случило за мен е и шанс, и добър късмет, допълва Йорданов и признава, че Антарктида остава сред основните му дейности.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57