Концерт с осем рояла, 16 пианисти и 32 ръце ще бъде изпълнен в София, Пловдив, Варна и Велико Търново. Създател на проекта е пианистът и музикален педагог проф. Томислав Байнов, който ще доведе у нас пианисти от 9 страни, за да сбъднат 30-годишна мечта.
"Ние вече имаме 30-годишен юбилей, ние сме реализирали доста неща, доста концерти. Просто това е въпрос на организация и естествено винаги остава един малък процент мечта, но главното е да изпълним мечтите на нашата публика с красива музика и с удоволствие. Всичко друго е работа, организация и тренинг", каза в предаването "Хоризонт до обед" проф. Томислав Байнов.
С необичайния концерт той реализира донякъде идеята да представи социален начин на музициране и уникална звукова картина.
"Идеята е да има една богата звучност, тъй като при нас има и оркестралното, но има винаги солистичното. И при размяна, примерно при предаване на темите от един към друг роял, остава солистичното, но се получава един прекрасен диалог, както и полифония, както и хармония и всичко това е по-друго. Точно това беше мечтата, която се опитахме да реализираме и се надявам публиката да може да се наслади на този уникален концерт, на тези уникални концерти, четири концерта в България", подчерта Томислав Байнов.
България е четвъртата страна в света, в която ще се изпълни концертът с осем рояла, уточни пианистът.
"Когато има такива големи проекти, винаги човек трябва да работи с малко повече хора, защото всичко се случва. Това беше една от моите задачи, от моите притеснения - какво би станало, ако някой се разболее в последния момент, защото не можем от осем страни да пристигнем, примерно, и един човек да го няма. За щастие сега сме всички 16 тук и концертът ще се проведе с 16 пианиста, а не с един по-малко", обясни още Томислав Байнов.
Диригент на концерта ще бъде Григор Паликаров. На 16 ноември събитието ще бъде в Пловдив, а на 18 ноември в НДК в София. Концертът ще бъде представен на 21 ноември във Велико Търново и на 23 ноември във Варна.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат..