Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникални концерти с 8 рояла на 32 ръце в София, Пловдив, Варна и Велико Търново

Професор Томислав Байнов
Снимка: baynov-piano.info

Концерт с осем рояла, 16 пианисти и 32 ръце ще бъде изпълнен в София, Пловдив, Варна и Велико Търново. Създател на проекта е пианистът и музикален педагог проф. Томислав Байнов, който ще доведе у нас пианисти от 9 страни, за да сбъднат 30-годишна мечта.

"Ние вече имаме 30-годишен юбилей, ние сме реализирали доста неща, доста концерти. Просто това е въпрос на организация и естествено винаги остава един малък процент мечта, но главното е да изпълним мечтите на нашата публика с красива музика и с удоволствие. Всичко друго е работа, организация и тренинг", каза в предаването "Хоризонт до обед" проф. Томислав Байнов.

С необичайния концерт той реализира донякъде идеята да представи социален начин на музициране и уникална звукова картина.

"Идеята е да има една богата звучност, тъй като при нас има и оркестралното, но има винаги солистичното. И при размяна, примерно при предаване на темите от един към друг роял, остава солистичното, но се получава един прекрасен диалог, както и полифония, както и хармония и всичко това е по-друго. Точно това беше мечтата, която се опитахме да реализираме и се надявам публиката да може да се наслади на този уникален концерт, на тези уникални концерти, четири концерта в България", подчерта  Томислав Байнов.

България е четвъртата страна в света, в която ще се изпълни концертът с осем рояла, уточни пианистът.

"Когато има такива големи проекти, винаги човек трябва да работи с малко повече хора, защото всичко се случва. Това беше една от моите задачи, от моите притеснения - какво би станало, ако някой се разболее в последния момент, защото не можем от осем страни да пристигнем, примерно, и един човек да го няма. За щастие сега сме всички 16 тук и концертът ще се проведе с 16 пианиста, а не с един по-малко", обясни още Томислав Байнов. 

Диригент на концерта ще бъде Григор Паликаров. На 16 ноември събитието ще бъде в Пловдив, а на 18 ноември в НДК в София. Концертът ще бъде представен на 21 ноември във Велико Търново и на 23 ноември във Варна.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52