Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерната прожекция е в БАН в понеделник

Представят технологично реновиран вариант на филма "Хан Аспарух"

Трите серии на стария филм са изцяло премонтирани и събрани в 2 часа и 20 минути

Стефан Тенев
Снимка: Светлана Дичева

На 18 ноември от 18 часа в Българската академия на науките ще бъде първата прожекция на реновирана версия на историческия епос „Хан Аспарух“. Новият филм носи заглавието „Ханът и империята“. Негов режисьор е Стефан Тенев.
    

„Новият филм почива върху старите основи, но като послание към зрителите той е съвсем нов и съвсем съвременен филм. Дава отговор на един от най-важните въпроси – кои сме ние и откъде сме дошли“, каза той в предаването „Графити по въздуха“.

Използван е методът дълбоко сканиране

„Започваме от звука – той е изцяло нов и подобрен, като са запазени гласовете на старите актьори, които вече ги няма – Джоко Росич, Петър Слабаков – гласове, които никога не можем да забравим. Картината е съвсем нова. Новите технологии, с които сме го направили това, позволяват т.нар. дълбоко сканиране. Това дълбоко сканиране позволи на акад. Людмил Стайков, режисьор на лентата и който е и автор на новия вариант на филма, да види неща, които не ги е виждал навремето дори“, уточни Тенев.  

При реновирането на музиката и звука се оказало, че има и елементи от музиката на Симеон Пиронков, които той не е чувал навремето.

„Реално тук голямата възможност беше, че работихме от оригинален негатив и това, което ние видяхме, това, което самият академик видя, беше нещо, което го изненада и него дори – като качество на изображението, като качество на картината“, поясни още Стефан Тенев.

Трите серии на стария филм са премонтирани и събрани в 2 часа и 20 минути.

Аспарух - един от малкото ни победители

Образът на Аспарух е толкова важен, защото реално това е първият победител, един от малкото победители, които реално имаме в историята си, подчерта режисьорът.

„Ако погледнете пантеона на българските герои, 99% от тези герои са мъченици. Те са паднали жертва. Те са дадени по някакъв начин като хекатомба за тази свобода, за това, което сме ние. Единственият реален победител, който имаме – това е Аспарух. Аспарух, който побеждава. Който основава държава и тази държава от 681 е жива и до ден днешен.

Като един от проблемите на днешния българин Стефан Тенев откроява липсата на самоирония. „Ние сме се взели толкова насериозно. Не можем да погледнем света с усмивка, с лекота“, отбелязва той и допълва, че иронията е атавистично заложена в нас като южен народ. „Ние сме средиземноморски тип хора. Просто трябва да намерим удоволствие от живота.“

Новите герои

Новите герои на времето ни са тези, които правят всичко възможно да събудят нашето самочувствие, нашата памет, изтъква още Стефан Тенев.

От първия епизод на втория сезон на „Биг брадър“ той вече не гледа телевизия, след като ритуално си изхвърлил телевизора, ядосан от липсата на избор. „Никой не отрича правото на има „Биг брадър“. Но човек трябва да има избор. Когато имаш само „Биг брадър“, то тогава трябва да имаш и Виенската филхармония. Нека да ги има, да са равнопоставени. И тази липса на разнообразие, това може би ме принуди…“

Медиите са провокирани да забавляват, но книгите трябва да възпитават, казва още Тенев.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30