Премиерата на филма „100-годишна граница“, последвана от дискусия, предстоят тази вечер. Зад това стои проектът „Околобългарско“, който е дело на група момичета и момчета, които обикалят страната и виждат как можем да живеем по-добре и по-смислено, без да мрънкаме. От скоро те започнаха да обикалят определени територии и в Сърбия.
„Вярваме, че хората могат да си поставят някакъв идеал и да се обединят около него, стига наистина да са готови да се борят докрай за нещо, което смятат за ценно“, каза в предаването „Преди всичко“ на програма „Хоризонт“ Жанин Ал-Шаргаби, която е част от екипа на „Околобългарско“. Тя разказа повече за проекта:
„Решихме, че е време да засегнем някоя по-историческа, патриотична тема. Така стигнахме до това да обиколим Западните покрайнини. В развоя на обиколката осъзнахме, че вече няма нужда да изпадаме пак в някакви патриотични настроения, исторически детайли, а осъзнахме, че там най-интересното, което можеш да срещнеш, са именно човешките истории и историите за вярата им и обединението им към един национален идеал. Остана само въпросът – ако тогава хората са могли да се обединят около един идеал, в момента можем ли? Това искахме да поставим като въпрос пред нашите съграждани и това ще обсъдим тази вечер на дискусията след филма“, разказа тя.
Смятаме за интересно как едно училище все още се крепи на гърба на един ученик, посочи Жанин Ал-Шаргаби и добави мнението си, че именно такива истории трябва да бъдат разказвани повече.
„Вярваме, че трябва да обичаме родината си и да помним миналото, но трябва и да мислим за бъдещето и как да бъдем по-обединени“, отбеляза още тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..