Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влиза ли Фейсбук в театъра

Стефан Иванов: Иванка Курвоазие надгражда Алеко и Чудомир

„Изгорелият цирк на щастието“ в "Сфумато" е епизод 1 от предстояща поредица

Радикално различният спектакъл по текстове на един мистифициран образ от Фейсбук - приключенията на Иванка Курвоазие в театър „Сфумато“ преминават при шумен успех. Билети все още има за датата 30 декември, предишните представления са разпродадени.
    

„Приключенията на Иванка Курвоазие“ е опит за театрален „сериал“, базиран върху патилата на добре известната във Фейсбук дама. Тя определя себе си като провинциална чародейка от 20 век. Пет села спорят за честта да бъдат нейно родно място. Тя има приятелки в Сливенския затвор, фалшива диплома за готвачка, рейки сертификат, незавършен фризьорски курс, мечтае да бъде футболен съдия.

Всяко издание на театралната поредица ще бъде различен епизод от „сериала“ и част от пъзела на загадката, която представлява Иванка Курвоазие. 

Стефан Иванов

Поетът Стефан Иванов е сценарист на поредицата, която определя като „работа в процес – като самата Иванка и живота ни“.

За първи път той се е видял с Иванка Курвоазие в „Музейко“. След това не се били виждали доста време, докато не започнали да се засичат редовно и случайно в центъра на София. Стефан Иванов възприел това като знак и й предложил да работят нещо. Резултатът: препълнен театрален салон с правостоящи по стълбите. 

Първият епизод е озаглавен „Изгорелият цирк на щастието“. През следващия сезон предстои премиерата на втория епизод, който може би ще се казва „Държавна сигурност никога няма да победи децата-индиго“, съобщи Стефан Иванов. Той загатна, че „ще има изненади и промени в текстовете и не само в текстовете, и в други неща“. 

Стефан Иванов следи редовно текстовете на Иванка Курвоазие. Казва, че това за него е един от най-сериозните литературни почерци на нашето съвремие.

„Това писане и този почерк е едно от най-освобождаващите неща, които са се случили в българското писане. При това не Фейсбук графити, Туитър или каквото и да е писане, а именно литературно. И ако говорим в полето на сатиричното – бих казал, че това е по-скоро и в традицията на Чудомир, и на Райко Алексиев, и на Алеко, но според мен надраства като литературни качества и достойнства тези автори.“

Цялото интервю плъс документални откъси от спектакъла чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17