Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Йорданов – апостол на Северозапада

Неуморно изследващият личностите и историите на региона краевед гостува на "Нощен хоризонт"

Юлий Йорданов и водещата Станислава Пирчева
Снимка: БНР

Цял живот само с букви съм се занимавал. Така накратко представя себе си Юлий Йорданов - краевед, журналист, член на Съюза на българските писатели, автор на множество статии, литературна критика и краеведски изследвания.

Барометър на живота на Северозапада го нарича акад. Благовеста Касабова. Според нея Йорданов е сред малцината изследователи на творците, обществениците и личностите на Северозапада. И в последната си, 15-та книга, той не изневерява на своето призвание. Тя е озаглавена „Северозападни опуси за талантливостта“.

Юлий Йорданов не е съгласен с теорията за „северозападнала България“, напротив – нарича я „северозапазена България“.

Някои го определят като „трубадур на българския Северозапад“, приятели му казват „перото на Северозапада“. Той пък признава, че подобни определения не го трогват, защото си знае истинската цена – „да създаваш неща, които са полезни за времето, полезни и за след нас“.

За празници вместо цветя той обича да подарява книги. Защото книгите са паметта на човечеството, а нихилизмът по думите му превзема „съзнанието на нашия сънародник“ напоследък.

Палитра от образи

Мнозина са писали за твореца Радичков, аз пиша за човека Радичков, сподели Юлий Йорданов в предаването „Нощен хоризонт“. „Заведе ме не кой да е, а акад. Петър Динеков, още в младите ми години, когато бях студент. Да си кажа право, със своите осем срещи с Радичков аз останах възхитен от този изключителен творец и човек. Най-вече човек.“

От десетилетия Юлий Йорданов изследва Северозапада. Преди време получил задание да се включи в екип, който да опише културния живот на Лом от Кръстьо Пишурка до наши дни. На Йорданов се паднала издателската дейност на ломчани. Трудът е все още в ръкопис, защото средствата за издаването му не са малко.

Юлий Йорданов

Юлий Йорданов е автор на „Орелът с ангелската душа“, книга за войводата дядо Цеко Петков – той е единственият българин, забил златното гвоздейче на Самарското знаме при освещаването му.

Съкровищата, които не ценим достатъчно

Хората са съкровищата, които ние като че ли не уважаваме, особено хората на миналото, убеден е Йорданов.

„Просто са загърбени такива интересни личности като Яна Язова например. Художникът Кирил Петров – има изследвания за него, но недостатъчно. Трябва да уважаваме такива хора. Ето например за Цветан Тодоров аз си мисля, че недостатъчно е написано и направено изследване върху неговото творчество, неговата културоведска дейност.“  

Юлий Йорданов е инициатор на литературен маратон, посветен на годишнина от рождението на Яна Язова, която нарича „писателка – страдалец и голяма европейка“. Той е автор на книгата „Съдба, прободена от перото“, посветена на поетесата – книга, която вече е библиографска рядкост и се подготвя второ допълнено издание. Проучването на емпиричния материал, който продължава да събира, Йорданов сравнява с копаене на кладенец, но „не с кирка и лопата, а с карфица“.

Предай нататък - младите краеведи

Заедно със съвременния будител Теменужка Кисьова, доскоро директор на Финансово-стопанската гимназия в Монтана, през 2010 година създали първия в България клуб на младите краеведи, който работи активно и досега.

За Юлий Йорданов Кисьова казва, че е известен с интереса си към историята на Северозапада и непрекъснато издирва факти и събития, които наслагва към портретите на известните личности от този край.

„Точно в Северозападна България имаме нужда от такива хора, които да повдигат духа не само на младите хора, но и на по-възрастните, за да избегнем унинието, което обхваща хората, живеещи в този регион“, разказа Теменужка Кисьова пред „Хоризонт“.

Цялото интервю с Юлий Йорданов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52