Постоянно се подценява въпросът със засушаването, което се повтаря циклично през 10-14 години, посочи той в коментара си по водната криза в Перник, Ловеч и Плевен.
„И точно в периода преди засушаването трябва малко повече да си мислим, инвестираме и управляваме системите си малко по-добре, отколкото в момента се управляват“, смята Паскалев.
При случая с Перник не е направено достатъчно лимитиране на индустрията, която ползва питейна вода, подчерта експертът.
„Загубите на вода са повече – както физически, така и търговски, не е водена политика по тяхното намаляване, но специално за Перник имаме проблем с това, че не е въведено лимитно водоснабдяване на индустрията и тя е ползвала повече питейна вода и не е било съобразено това навреме, когато е имало вода.“
За Ловеч и Плевен експертът открива слабости в липсата на стратегия още от времето, когато е трябвало да се мисли за допълнителни водоизточници в случай на криза, а такива кризи по думите му тепърва ще зачестят.
„И затова трябва действително да се направи нещо кардинално, нетрадиционно. Защото когато има вода, управлението на водопотреблението е насочено към търсенето и никой не мисли, че трябва да се спестява също тази вода.“
Според Паскалев първо трябва да се работи за намаляването на търговските загуби, след това на физическите и след това да се знае „на кое предприятие колко вода и защо точно се дава“.
Атанас Паскалев е на мнение, че у нас не се използват достатъчно водоспестяващи приспособления в бита, а водоснабдителните дружества не са достатъчно активни в разясненията си към потребителите.
По последни данни на КЕВР от 2017 година 61% от количеството вода се губи и не се фактурира, припомни инж. Паскалев. Регулаторът притиска ВиК дружествата да намаляват тези загуби, те имат такива програми за намаляване, използват се международни стандарти и мониторингът върху бизнес плановете ще става още по-сериозен, но количествата все още са много високи, коментира Атанас Паскалев.
„Стратегията във водния сектор също казва, че до 2023 година загубите на вода трябва да стигнат 49%“, заяви Паскалев.
Според Атанас Паскалев законовата регламентация допуска до 10% търговски загуби на вода. „Които, в по-голямата част, са кражби. Да си го кажем с истинската дума – кражби. Кражби на вода, незаконни отклонения, боравене със самите водомери.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..