Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан: Хавана е столица на приятелството

Кубинската столица отбелязва своя петвековен юбилей

Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан
Снимка: Личен архив

Тази година е знакова за Куба. С много събития и чествания в страната и по света се отбелязва 500-годишнина от създаването на Хавана. Тя е и най-старата столица в Латинска Америка. Посланичката на Куба у нас Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан определя столицата Хавана като пазител на приятелството и на мира. 
     

„Хавана е  създаденa през 1519 година от испанския завоевател Диего Веласкес де Kуеяр, заедно с неговата известна съпруга - Беатрис де Боадия - тя е и част от хералдиката на Хавана. Разбира се, стара Хавана е градът на изобилието в колониалното минало - търговски, политически и притегателен център на Новия свят - Ел Нуево Мундо, така както са го описвали и колонизаторите в своите спомени. Така е започнала своя живот град Хавана, днес - столица на кубинците, с над 2 милиона жители и 15 общини“, разказва пред БНР кубинската посланичка у нас.

„Нека да се запитаме с какво Хавана е различна и защо? Тя е различна, защото е един жив организъм. Ние строим, възстановяваме, реставрираме и в същото време животът в столицата никога не спира. Хората са в непрекъснато движение, те не изоставят своите сгради и жилища заради реставрирането на града, а продължават да живеят там. И ако вие стигнете до Хавана и специално до нейното сърце, ще ви направи впечатление, че реставрацията е част от живота на кубинците. Същевременно самите жители се включват в реставрирането на града, в тясно сътрудничество с т.нар. Офис на историка. Офисът на Историка предоставя многообразни програми и то от много години, благодарение на ЮНЕСКО, на участието на международни организации, частни фондации", пояснява Каридад Ямира Куето Милиан.

"Не забравяйте, че Хавана е обявена за културно наследство на човечеството. Хавана дори е обявена за град-чудо от швейцарската фондация „Седем чудеса“. Самият папа Франциск обяви Хавана за „столица на единството“ -  на религии, на  вярвания, на всички хора, които веднъж посетили я, остават очаровани от радостта, спокойствието и оптимизма на жителите на града“, допълва кубинският дипломат.

Каридад Ямира Куето Милиан е от година в България. По време на този престой е успяла да се включи в няколко културни и литературни проекта, да се срещне с личности от различни сфери по повод отбелязването на петвековния юбилей на Хавана.

„Ние винаги сме казвали че Куба и България са като розата и палмата. И докато съм на този пост, аз ще работя за по-доброто насърчаване на взаимоотношенията между двете държави -  ще запазя тази силна връзка, която е съществувала и продължава да съществува между българската роза и кубинската палма.“

С какво Куба очарова и привлича българите? 

„Тази година 8000 българи са посетили Хавана. За съжаление, поради наложеното на Куба ембарго по  морски път достъпът на българи до Куба е затруднен. Посещенията в стара Хавана обаче продължават и тя не спира да привлича. Ако с няколко думи само да опиша Хавана - тя е преди всичко мир, достойнство и голяма доза оптимизъм. За съжаление по света все повече забелязваме военното напрежение, разделението и омразата. А в Куба посетителите, дали българи или от която и да е точка на света, откриват радост и сигурност. Кубинците гледат на бъдещето с оптимизъм, настроени са приятелски, тяхната усмивка скромно посреща и приема новодошлите“, казва още Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан.

С пищни тържества Хавана отбелязва своя петвековен юбилей

„Какво може да видите в Хавана? На първо място трябва да посетите прекрасната колониална катедрала, с ширналия се „Малекон“- крайбрежния булевард, своеобразна ивица приятелството и чувствеността. Препоръчвам и красивите градове като Тринидад, Сантиаго, Пинар дел Рио. Имаме прекрасни места - както в стара Хавана, така и в цяла Куба. Добре дошли в Хавана! Тя е не само столица, а нещо много повече - пазител на приятелството и на мира.“ 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки в текста: ЕПА/БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59