Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НМД поиска независима оценка на конструкцията на бъдещата детска болница

В ход е петиция за изграждането на съвременна педиатрия

Снимка: БГНЕС

В специална позиция за изграждане на детска болница в София от Националната мрежа за децата (НМД) настояват да бъде проведена нова, независима оценка на съществуващата от десетилетия конструкция на лечебното заведение.

Те искат да бъде даден отговор на въпросите дали е подходящо недовършената сграда  да бъде използвана за детската болница, както и дали е безопасна за строеж.

Правителството обяви намерение за изграждане на Национална детска болница в София по-рано тази година. Обявената обществена поръчка от Министерство на здравеопазването за избор на изпълнител обаче беше спряна заради внесени жалби от Камарата на архитектите в Комисията за защита на конкуренцията.

Очаква се и Върховният административен съд да се произнесе по казуса.

България е от малкото страни, да не кажем единствената в Европа, в която няма национална педиатрична болница. Родителите са принудени за обикалят различни здравни заведения за диагностика и лечение. Това каза Мария Брестничка от Националната мрежа за децата в предаването „Хоризонт до обед“.

Децата - сбор от органи

„В момента ние разглеждаме децата като сбор от органи – на едното място лекуваме сърцето, на другото място лекуваме белия дроб, на трето място лекуваме краката. Това е свързано с много напрежение, забавяне на процеса по диагностициране, повишена тревожност и у детето, и у родителите, свързано е и със затруднение в комуникацията между самите лекари“, коментира тя.

Брестничка посочи, че планирането как да се изгради бъдещата детска болница и обсъждането на нейната концепция трябва да включва всички заинтересовани лица.

„Решението да имаме педиатрична болница не отбелязва крачка напред заради това нарушено доверие къде, как и по какъв начин ще бъде построена тази педиатрична болница. Обжалването, което бе внесено в съда, е още един знак за това“, заяви тя.

Няма как да решаваме системни проблеми с кризисни мерки, отбеляза Мария Брестничка по повод смъртта на тригодишното момченце, за което родителите търсиха помощ в няколко болници по ред.

Петиция за набиране на подкрепа

Междувременно Кремена Кунева, по чиято инициатива неотдавна доброволци събраха средства и ремонтираха отделението по нефрология в специализираната детска болница „Иван Митев“ в София, пусна петиция за изграждането на модерна педиатрия. Зад тази петиция застават всички здравомислещи хора, защото фактите са предостатъчни, заяви Кунева пред БНР.

„Ние считаме, че в една демократична държава е важно общественото мнение да бъде поискано, взето и уважено по въпроси, които сериозно го засягат. Въпроси, чиито грешни отговори ще струват животи и ще се поправят поколения наред“, мотивира инициативата си Кунева пред „Хоризонт“.

„Да се вземе еднолично решение от Министерството на здравеопазването за строеж на чаканата от нас десетилетия национална детска болница, върху скелета на сграда, която не е просто неподходяща като височина, локация, достъпност, енергийна ефективност и куп други, а е опасна и ми се струва все още поправима грешка“, коментира Кремена Кунева.

„Вярваме, че разумът, образованието и душата на човек не може умишлено да причини това на децата ни, на децата на децата ни и на техните деца“, допълни тя.  

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55