Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НМД поиска независима оценка на конструкцията на бъдещата детска болница

В ход е петиция за изграждането на съвременна педиатрия

Снимка: БГНЕС

В специална позиция за изграждане на детска болница в София от Националната мрежа за децата (НМД) настояват да бъде проведена нова, независима оценка на съществуващата от десетилетия конструкция на лечебното заведение.

Те искат да бъде даден отговор на въпросите дали е подходящо недовършената сграда  да бъде използвана за детската болница, както и дали е безопасна за строеж.

Правителството обяви намерение за изграждане на Национална детска болница в София по-рано тази година. Обявената обществена поръчка от Министерство на здравеопазването за избор на изпълнител обаче беше спряна заради внесени жалби от Камарата на архитектите в Комисията за защита на конкуренцията.

Очаква се и Върховният административен съд да се произнесе по казуса.

България е от малкото страни, да не кажем единствената в Европа, в която няма национална педиатрична болница. Родителите са принудени за обикалят различни здравни заведения за диагностика и лечение. Това каза Мария Брестничка от Националната мрежа за децата в предаването „Хоризонт до обед“.

Децата - сбор от органи

„В момента ние разглеждаме децата като сбор от органи – на едното място лекуваме сърцето, на другото място лекуваме белия дроб, на трето място лекуваме краката. Това е свързано с много напрежение, забавяне на процеса по диагностициране, повишена тревожност и у детето, и у родителите, свързано е и със затруднение в комуникацията между самите лекари“, коментира тя.

Брестничка посочи, че планирането как да се изгради бъдещата детска болница и обсъждането на нейната концепция трябва да включва всички заинтересовани лица.

„Решението да имаме педиатрична болница не отбелязва крачка напред заради това нарушено доверие къде, как и по какъв начин ще бъде построена тази педиатрична болница. Обжалването, което бе внесено в съда, е още един знак за това“, заяви тя.

Няма как да решаваме системни проблеми с кризисни мерки, отбеляза Мария Брестничка по повод смъртта на тригодишното момченце, за което родителите търсиха помощ в няколко болници по ред.

Петиция за набиране на подкрепа

Междувременно Кремена Кунева, по чиято инициатива неотдавна доброволци събраха средства и ремонтираха отделението по нефрология в специализираната детска болница „Иван Митев“ в София, пусна петиция за изграждането на модерна педиатрия. Зад тази петиция застават всички здравомислещи хора, защото фактите са предостатъчни, заяви Кунева пред БНР.

„Ние считаме, че в една демократична държава е важно общественото мнение да бъде поискано, взето и уважено по въпроси, които сериозно го засягат. Въпроси, чиито грешни отговори ще струват животи и ще се поправят поколения наред“, мотивира инициативата си Кунева пред „Хоризонт“.

„Да се вземе еднолично решение от Министерството на здравеопазването за строеж на чаканата от нас десетилетия национална детска болница, върху скелета на сграда, която не е просто неподходяща като височина, локация, достъпност, енергийна ефективност и куп други, а е опасна и ми се струва все още поправима грешка“, коментира Кремена Кунева.

„Вярваме, че разумът, образованието и душата на човек не може умишлено да причини това на децата ни, на децата на децата ни и на техните деца“, допълни тя.  

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44