Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

| Интервю
Чуй новината! Чуй новината:

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за посещение при личния лекар или при лекар от специализираната извънболнична помощ, както и при лекар по дентална медицина, работещи по договор с НЗОК, не се променя – остава 2,90 лв.

За болниците това означава затваряне на още едно малко кранче, което пускаше оскъдни средства към така необходимите средства за издръжка на всяка една болница, обясни пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници.

"Малко е перото, но на фона на и без това силно намалените средства то изглежда много. Оттук малко, оттам малко и накрая се трупат и стават много".

Според него това силно би затруднило работата на болничните заведения. По думите му има преразходване на лимитите на болниците.

В предаването "Хоризонт до обед" д-р Тотев подчерта, че промяната в цените не е коментирана официално с тях. Имало е неофициално обаждане от човек, който се занимава с промените, с обяснението, че потребителската кошница го налага.

"Кой поема масрафа", попита той и го определи като "наказание".

"Ние не искаме да правим преврати и въстания. Просто питаме защо", коментира д-р Тотев и продължи: "Пишем едни закони, не ги спазваме и после се чудим защо нещата не вървят. Е как да вървят…".

Това се прави заради еврозоната, но ние пак ще сме натрапниците там, смята той и добави:

"Пак ще сме ония просяци, които сме отишли, защото сме лъгали през цялото време, че имаме нулева инфлация и всичко ни е наред. Ще ни допуснат до еврозоната и оттам нататък – берете си кахъра. /…/ Веднага лъжите лъсват и се оказва, че царят е гол за пореден път".

Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването Стойчо Кацаров подчерта от своя страна, че промяната е приета без никакво обществено обсъждане и без мотиви. Той смята, че това е безсмислено:

"Можеха просто да я махнат. 1 лв. такса е безсмислено. То и 5 лв. такса няма особен смисъл. Средната цена, която НЗОК плаща за 1 човек, преминал през болница, е около 1500 лв.".

Кацаров припомни, че тази такса е била въведена не за да пълни приходите на болниците и на извънболничната помощ, а като регулатор на достъпа до медицинска помощ, като стимул за съучастие на пациента в заплащането на медицинската помощ и начин да бъдат поставени допълнителни стимули за това да се грижиш за здравето си, защото ако влезеш в болница, ще трябва, освен всичко друго, и да доплатиш за лечението си. Той отбеляза многото освободени хора от плащане на потребителски такси по различни причини:

"Понастоящем повече от половината от пациентите не заплащат потребителска такса изобщо или заплащат 1 лв. Така че тя отдавна е загубила смисъла си. Или трябва да се премахне, или трябва да се върне към принципа, с който беше въведена. Това половинчато решение е лишено от всякакъв смисъл и логика".

Стойчо Кацаров смята, че има по-голям проблем – за цялостната визия за това как се развива нашето лечебно здравеопазване, за мястото и ролята на тази потребителска такса като регулатор на приема в лечебните заведения. Последното нещо, което е важно за тази потребителска такса, е приходът на болниците, категоричен бе той и определи решението като "популизъм", без смисъл за здравната система, пациентите и лечебните заведения. 

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с д-р Неделчо Тотев и Стойчо Кацаров в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18