Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галерията в Търговище притежава най-богатата колекция

Показват картини на Олга Шеханова в Хелзинки

Ученичката на Мърквичка живее във Финландия през 30-те години

Светлана Кунстман и Пламен Проданов на откриването на изложбата в Хелзинки
Снимка: Личен архив

20 платна от фонда на художествената галерия „Проф. Никола Маринов” в Търговище са част от международна изложба във финландската столица Хелзинки. Картините са на художничката Олга Шеханова – Шишкова.
     

Олга Шеханова е съпруга на секретаря на българското консулство в Хелзинки (1937-1939 г.) и една от първите български художнички. По време на престоя си във Финландия тя открива няколко самостоятелни изложби в Хелзинки, Виборг, Турку и Пори. И до днес картината й „Дамата във виолетово“ е притежание на Музея „Сатакунта“ в гр. Пори. Картината дава и името на настоящата изложба в Хелзинки.

Изложбата е съпътствана от специален двуезичен каталог, в който са публикувани и научни студии, посветени на живота и творчеството на Олга Шеханова-Шишкова.

Финландски сюжети

За конкретната изложба бяха подбрани творби с финландски сюжети, обясни пред „Хоризонт“ директорът на галерията Пламен Проданов. „Олга Шеханова живее във Финландия от 1937 до 39-та година на миналия век. Във Финландия има много нейни творби.“

Изложбата в Хелзинки е първата от поредица, посветени на 125-годишнината от рождението на художничката.

Идеята за изложбата е на посланика ни във Финландия Мартин Иванов, изтъква Проданов.

„Той открива, че нашият съгражданин – Георги Шишков, съпруг на художничката, е бил генерален консул на България през 30-те години във Финландия. Олга Шеханова прави четири самостоятелни изложби във Финландия, като по този начин популяризира българското изкуство и култура, също така и българският фолклор.“

След смъртта на Олга Шеханова през 1878 година съпругът й дарява на търговищката галерия 162 нейни платна и голям роял, който се използва до днес. Така художествената галерия разполага с най-пълната и богата колекция от творби на художничката.

Четки и шпакла

Шеханова твори до самия край на живота си, запазвайки артистизма си, разказва изкуствоведът Светлана Кунстман.

„Изложбата в Хелзинки е много емоционална. Произведенията на Шеханова са богати на теми, на творчески похвати. Не са големи по размер, освен ядрото на експозицията „Lady In Violet“ („Дамата във виолетово“). Обаче авторката постига голяма пространственост, постига мащабно звучене. Колоритно картините на Шеханова са изградени от много енергични, много широки мазки. Освен четката, художничката използва шпакла, която допринася за общата динамична, пластична структура.“

Олга Шеханова е ученичка на Иван Мърквичка, един от основателите на художествената академия в България. През 1930 г. напуска България. Пътува, живее и рисува в Естония, Латвия, Финландия и Германия.

Предстоят още юбилейни изложби

През 2020 година се навършват 125 години от рождението й. Изложбата в Хелзинки е първата от поредица прояви, посветени на годишнината. Следва планирана в София изложба, а през април галерията в Търговище ще представи почти пълната сбирка от творби на Шеханова.

Още за личността на Олга Шеханова чуйте и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38