Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ултрамаратонецът Дион Ленард - историята с кученцето Гоби и бягането като огледало на живота

2
Дион Ленард
Снимка: Ани Петрова


Ултрамаратонецът Дион Ленард е в България, за да представи книгата си, превърнала се в световен бестселър, "Да открием Гоби". След гостуването си в "Хоризонт до обед", заедно със съпругата си Лушия, той ще се срещне с почитатели, а довечера ще разкаже историята си и пред публиката на приключенския фестивал "Дни на предизвикателствата". 


Роден е през 1975 г. в Австралия, но после дълги години живее в Шотландия. На 13 години бяга от дома си, тъй като е малтретиран, и заживява по гаражи и складове. Успява да завърши образованието си и да си намери работа. През 2013 г., на 38-годишна възраст започва да бяга. По онова време работи във факрика за уиски, пие, пуши и е с наднормено тегло, но решава, че трябва да промени живота си. Още на първия си ултрамаратон става шести. После финишира и печели едни от най-суровите състезания в света.


През 2017 г. печели екстремния ултрамаратон в пустинята Калахари - 250 км (за 26 часа и 22 минути). Година по-късно завършва "Тройната корона на 200-те мили", като става втори (220 часа, 10 минути и 44 секунди). Тази година печели 320-километровото състезание “Delirious West” (за 61 часа и 24 минути) и става първият човек, завършил т.нар. Голям шлем в ултрабягането (4 от 5-те най-престижни ултрамаратона в САЩ) и Leadman сериите в рамките на една година. Или общо осем свърхтежки състезания за 3 месеца и близо 1000 км.


През 2016 г. един от най-тежките ултрамаратони в света - 250 км в пустинята Гоби в Китай, променя живота му. Повратният момент, обаче, е не самото бягане, а срещата с едно бездомно кученце. На втория ден то застава до Ленард на старта и започва да ръфа обувките му. Ленард се опитва да го отпрати, но Гоби, както по-късно ще го нарече той, остава плътно до него и бяга в продължение на 130 км! Моментът, в който Ленард променя отношението си към Гоби, е прекосяването на една река. В онзи момент бегачът е трети и има реални шансове да победи, кученцето обаче не може да премине реката и Дион решава да се върне, за да пренесе Гоби. 


След състезанието се завръща в Единбург, за да уреди документите за прехвърлянето на кученцето в Шотландия, и точно в този момент Гоби изчезва. Това разтърсва Дион и той организира кампания по издирването й, започват да го изнудват и дори да го заплашват, но, в същото време, той получава помощта и подкрепата на хора от цял свят, благодарение на което Гоби и Ленард се срещат повторно.

Дион Ленард и съпругата му Лушия

Сега кученцето е част от семейството на ултрабегача, а той участва във все по-предизвикателни състезания. Казва, че възрастта е важна в бягането на свръхдълги разстояния, в които от особено значение е натрупаният житейски опит, психическата нагласа, силата на ума. Догодина Дион Ленард, който в момента е на 44 години, ще бяга в 530-километрово състезание в Калифорния - най-голямото разстояние за него досега. А в Холивуд вече работят над филм за неговата история с Гоби.


Интервю с Дион Ленард чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53