Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Санджей Джогия и страстта към сватбената фотография

Трябва да снимаш не това, което виждаш, а това, което усещаш

Снимка: Фейсбук
Санджей Джогия е английски фотограф от индийски произход. Преди дни той посети България и представи в София свои творби.

Джогия започва фотографската си кариера през 2007 г., когато се отказва от архитектурата, за да преследва мечтите си. Определят го като един от шестте най-добри сватбени фотографи в света. 
"Всъщност тази титла ми я връчиха преди няколко години. Когато за първи път получих имейла, аз не можах да повярвам на това, което прочетох. Това се случи, след като снимах една много голяма, пищна сватба в Индия", сподели фотографът в предаването "Хоризонт до обед".
 
На 8 годишна възраст Санджей Джогия взел апарата на баща му и го разглобил. "И започнах да снимам. Научих се с филми да снимам. Използвах фотографията през цялото си образование - и в училище, и в колежа. По време на студентските си години използвах фотографията в своите презентации. Моята любов към фотографията винаги е била дълбоко в сърцето ми", разказа Санджей Джогия. 

Да заснемеш емоцията

Сватбеният фотограф трябва да вземем предвид всичко.

"Особено, когато говорим за индийските сватби, има толкова много мънички дребни церемонии, с подробности, и в същото време много емоция се носи в залата. Очите ни трябва да са и отпред, и отзад, да гледаме навсякъде, да успеем да видим и да усетим всичко, за да можем да го снимаме. Много фотографи казват: "Да, ние снимаме това, което виждаме", но истината е, ти трябва да снимаш това, което усещаш", отбеляза фотографът.

Буквално трябва да бъдем като радар на усещания, на чувства, да хванем, да грабнем това, което разказва историята, обясни Санджей Джогия.

"Докато преживяваме, трябва много внимателно да подбираме снимките, за да може след това да се сглоби една цяла история. Понякога може да кажем, че сме като спортни фотографи, защото при индийските сватби всичко свършва много бързо, изведнъж, внезапно и трябва да си отряд за бързо реагиране", посочи още Санджей Джогия.

Романтика и мистика

Санджей Джогия признава, че е романтична личност.

"Затова си мисля, че когато човек се опита да разгадае как нещичко работи, ако се опиташ да разбереш същността на нещо, ще го изгубиш. Губиш нещо от него, т.е. цялата тази мистика, впечатлението ти, омаята изчезва. Затова си мисля, че за любовта не трябва да отговаряме и за нея не може да се даде отговор. Ако човек може да измери любовта, тогава това не е истинска любов.“

Според Джогия няколко неща в живота трябва да останат тайнствени - любовта, душата и какво е животът като цяло. "Като сватбен фотограф наистина е много важно човек да бъде изключително голям романтик. Това е едно от нещата, които трябва да си останат свещени за нас", вярва фотографът.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53