Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над половината българи не са доволни от демокрацията у нас, сочи проучване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

55 на сто от българите не са доволни от начина, по който работи демокрацията в страната ни, но също така 59 на сто от сънародниците ни смятат членството в ЕС за нещо добро. Това сочат данни от проучването „Парламентарен барометър“ за тази година, осъществено от Европейския парламент.

Макар повече от половината българи да са недоволни от демокрацията у нас, над половината са удовлетворени от начина, по който тя функционира в ЕС, показва проучването.

Евроскептиците или тези, които смятат, че членството на страната ни в общността е нещо лошо, са едва 9 на сто, като 32 на сто го определят като нито добро, нито лошо. Най-силна е подкрепата му сред младежите на възраст между 15 и 24 години - 67 на сто или с 3 на сто повече, отколкото запитаните от всички страни-членки. Като основни дейности, по които според сънародниците ни трябва да работи Европейският парламент, те посочват на първо място борбата със социалната изолация и бедността и веднага след това с равен брой гласове създаването на правилните условия за икономически растеж и инвестиции и подобряването на правата на потребителите и качеството и достъпа до здравни услуги.

Малко повече от 1/3 от запитаните българи спрямо другите граждани от ЕС са на мнение, че приоритет на Европарламента трябва да бъде борбата с промените в климата, което е и приоритет на комисията Фон дер Лайен.

Като основни проблеми, свързани с промените в околната среда, сънародниците ни посочват на първо място замърсяването на въздуха и след това на реките, езерата и подпочвените води. Най-голяма част от запитаните българи са на мнение, че Европейският парламент трябва приоритетно да защитава солидарността между страните-членки, човешките права в световен мащаб и свободата на словото. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23