Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Етнографския музей в Пловдив възстановяват занаятите

Занаятчиите в Пловдив отбелязват деня на своя покровител Св. Спиридон
Снимка: Кремена Данева, БНР

В Пловдив, с шествие под съпровода на гайда и тъпан и с тържествена литургия в катедралния храм „Света Богородица“ занаятчиите ще отбележат деня на своя покровител Св. Спиридон. Празникът ще започне от двора на Етнографския музей, където периодично майсторите излагат своите произведения.

В миналото традиционният еснафски празник е обединявал всички жители на града. Главите действащи лица били майсторите и семействата им, чието пъстро шествие се е отправяло първо в храма. В църквата носели хляб и варено жито за здравето на всички живи и в памет на починалите майстори.

"След това следвал един много интересен ритуал, защото всяка година еснафът е приемал нови майстори или на чираците, които са ставали калфи, се раздавало майсторското звание. Главният майстор - остабашията, връчва майсторското звание, тупва ги зад врата и казва "да станеш като мен", сиреч да се издигнеш, защото всеки, който бъде приет в еснаф е трябвало задължително да спазва много строги закони", обясни уредникът в Етнографския музей в Пловдив Грозделина Георгиева.

"И след това, след като се раздадат всички майсторски звания и се произведат новите майстори и им се препаше поясът през рамо, за да се знае, че те са вече въведени, следва най-хубавата част - угощението или зияфета. Всички еснафи са събирали пари от всички новоприети и стари майстори и се вземало общо жертвено животно, мъжко. Прави се курбан и се раздава за здраве".

Еснафът е бил много стройна организация, с много изисквания и строга дисциплина и освобождавал нарушителите:

"Това значи, че е обречен на глад, защото, не дай си Боже, някой да посегне, да открадне, да излъже, да наруши авторитета на еснафската организация, той няма място там". 

Занаятчийството, занаятите и еснафите са били най-масовата прослойка.

"Те се замогват, от края на 18 век, и те започват да променят историята, защото имат вече самосъзнание, имат самочувствие, пътуват по света, търгуват. Всъщност това е периодът, в който се заражда националното самосъзнание".

Преди 20 години екипът на Етнографския музей в Пловдив решил да възстанови традициите. Увеличен е интересът към занаятите. Има млади хора, които решават да тръгнат по този път.

"Всяка година при нас се раздават майсторски свидетелства на минимум 8-9 човека. Тази година са 11, което също е много радостно и всички се събират тук. Може да видим на място една сплотена общност, наистина. Те са като едно братство и това е едно най-хубавите неща. Помагат си, независимо че са от различни видове занаяти. Те наистина са като една цялостна общност. От 1999 година в нашия музей правим възстановка на този еснафски празник- Свети Спиридон -  мисля, че това е една много хубава традиция, защото знаем, че Пловдив е един от най-силните занаятчийски центрове от Възраждането. Сега те си го чакат с удоволствие", допълни Георгиева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30