НСО е болна и трябва да бъде излекувана, заяви пред БНР ген. Димитър Владимиров – бивш ръководител на НСО.
„НСО беше реформирана служба до президента Георги Първанов. Беше реформирана и имаше международно признание. За съжаление, през годините беше деформирана и изгуби много от своя авторитет“, добави той в предаването „12+3“.
Според него реформите в службата не търпят отлагане. По думите му първото много сериозно нещо, което трябва да бъде направено, е свързано със структурата на службата. Това трябва да се случи, независимо от противопоставянията между президент и премиер, категоричен бе генералът и обясни:
„Службата има 8 отдела, които са прекомерно много и облагодетелстват ръководния състав за сметка на изпълнителния състав. Затова там има разногласия, има противопоставяния. Има отдели, в които фигурират сектори по 3-ма служители, двама от които началници. Всичко това беше направено от външните хора, които станаха ръководители на НСО“.
Според ген. Владимиров друго важно нещо е да се оптимизира съставът на охраняваните лица:
„Охраняваните лица трябва да бъдат сведени до хора, които имат заплахи. Тези заплахи трябва да бъдат изяснявани от комисията в рамките за 1-2-3 месеца. А не някои хора, даже които не са към категорията държавни служители, да бъдат охранявани с държавна охрана. Те са ясни – и Доган, и този, който се мярка по 2-3 пъти в месеца в НС, сега и Сотир Цацаров, който стана шеф на КПКОНПИ – комисията не е от ранга на НСО да я пази. Не може да се охраняват лица, които не са от категорията, до живот. Не могат да се харчат милиони на година, за да се охраняват определени лица“.
Трябва да се оптимизира и съставът на службата, който сега е прекалено много, подчерта още бившият ръководител. За подготовката на служителите той посочи, че тя се нуждае от непрекъснато усъвършенстване.
„През последните години квалифицирани охранители и шофьори напуснаха службата заради заплатите", каза още ген. Димитър Владимиров.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..