Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

19-годишният Звездин Бесарабов:

Технологичните решения не бива да бъдат самоцел

Новите технологии ще оптимизират обществените структури, смята отличеният с наградата "Джон Атанасов" младеж

Звездин Бесарабов
Снимка: Личен архив

Ако си на 19 и ти е скучно, може да се захванеш с изкуствен интелект и криптирани данни. Или поне такъв е случаят на Звездин Бесарабов.

Той получи отличие на президента „Джон Атанасов" за дебютен пробив в областта на компютърните науки. 

Ако попитате Звездин Басарбов защо е започнал да се занимава с проекти в областта на блокчейн и изкуствения интелект, то ще ви отговори: „В училище, като бях в гимназията, ми беше малко скучно…“

Твърде много врати

Всъщност 19-годишният младеж признава, че интересът е провокиран от новите възможности в компютърните технологии. „Просто имам влечение към това да уча и да разбират нови неща. Знам, че дори да нямам конкретен план какво ще правя през целия си живот, това отваря твърде много врати“, мотивира се Звездин.

Освен, че вече е носител на сертификат „Джон Атанасов за дебютен пробив в областта на компютърните, Звездин Бесарабов стои и зад проект на блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект. Това му носи признание на Младежкото научно ЕКСПО в Люксембург заради предприемаческата насоченост на проекта. Звездин разработва и други проекти в областта на блокчейн и изкуствения интелект, които да анализират публични блокчейн данни с целта да се правят по-точни прогнози в областта на икономиката и пазарите. А всичко това му носи серия признания. И обяснението - човек има отговорност да развива света около него.

Да развиваш света

„На емоционално ниво много ми харесва да създавам стойност за другите хора“, допълва той.

Звездин Басарбов в момента учи първа година в Лондонския университет компютърни науки. И е от онова поколение, което разбира, че новите технологии ще донесат нова социална структура на обществото.

„В момента има твърде много социални структури – в университети, компании, включително политики, които не са особено ефективни“, пояснява Звездин, според когото  новите структури ще стимулират хората да се развиват.

Това, че няма ефективна организация, е голяма пречка пред нашата цивилизация, подчертава той.

„От тази гледна точка всякакви технологии с изкуствен интелект, особено с блокчейн технологии, могат да позволят на хората да изграждат конструкции, които не са толкова стандартни, както в днешния си вид и да позволяват на хората да се организират по начин, който да ги прави по-ефективни, да им дава възможност да изразяват своята креативност.“

Технологиите - връзка с човека

Затова Звездин Бесарабов ще запише да учи и психология. „Защото ако не вземаме предвид как човек се чувства, как мисли и какво иска на всяка стъпка, която развиваме, решение въз основа на технологиите, е много лесно да изпуснем целта на технологическото решение, което създаваме.“  

Резултатите говорят за човека, убеден е Звездин. Технологията му за ръкописна машина, която може да пресъздаде ръкописен текст на човек, вече е била закупена от компания, за да тества таблети. И това се е случило докато той е едва на 17 години.  

Визитка

Звездин Бесарабов e носител на сертификат в категорията „Джон Атанасов – дебютен пробив в областта на компютърните технологии“.

През настоящата година в конкурса „Млади таланти“ Бесарабов печели правото да представи страната ни на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS) през септември в София. За целта той създава блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект и получава награда – възможност да участва в Младежкото научно ЕКСПО в Люксембург.

На международното състезание Intel International Science and Engineering Fair той печели 3 специални отличия, което е рекорд за страната досега.

За Звездин и неговите мечти и идеи слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52